ROMANIA SI POLITICA sa DE EXPANSIUNE

Imagine

Moderatori: Diana22, karola, Amy

ROMANIA SI POLITICA sa DE EXPANSIUNE

Mesajde sandokan » 4-Apr-2009, 13:17

,, acest topic este un pamflet si trebuie tratat ca atare ''

LOCATIA : sub pamant

cu secole in urma , prin anul 2009 mai exact in acel stat marunt numit romania
luptele intestine apareau din te miri ce , dar mai ales LA TOT PASUL
televiziunile nu mai pridideau cu inmormantarile , despartirile mai mult sau mai putin fericite dintre barbat si femeie , impreunarile mai mult sau mai putin nefericite dintre femeie si barbat , taiatul frunzelor la caini si asteptarea la cozile interminabile ca sa
obtii o amarata de stampila , cresterea continua a taxelor si impozitelor , scaderea abrupta a salariilor corelata cu cresterea implicita a preturilor ( artificial , desigur ) ,
etc , etc etc , etc ,..................................................................................................
se ajunsese pana acolo incat hotul era scos basma curata iar pagubitul era ascuns
in spatele gratiilor
precedentul era deja creat
in asemenea conditii , nu se stie cum aparu SCANTEIA
mai avusesera loc mici si obscure framantari in deja si asa zbuciumata sa istorie ,
gen rascoala lui horea , closca si crisan , revolutia de la 1948 , rascoala din 1907 ,
revolutia din 1989 ( sau lovitura de stat )

romanul insa rabdator fiind , trecu totul cu vederea pentru simplul fapt ca in tarisoara inca mai erau foarte , foarte multe de furat,.................................................

va urma
sandokan
Prieten pe viaţă
Prieten pe viaţă

Puncte de reputaţie: 0

Reclame

Mesajde sandokan » 4-Apr-2009, 14:31

ROMANUL IARTA , IARTA , IARTA , .............DAR NU UITA

cu toate ca aveau de toate , oamenii simteau nevoia de altceva,
de mult mai mult
manipularea maselor , producerea pe banda rulanta a subiectelor
fara pic de insemnatate , functionau la maxima capacitate
sefii pusi in frunte de popor ( sau ma rog , o mica parte a sa , si ma refer aici doar la ei intre ei si desigur familiile lor ) ,
se comportau ca niste adevarati mosieri pe plantatiile unde lucrau negrisorii ( asupra carora aveau drept de viata si de moarte ) ,
cei aflati la putere in loc sa ma reprezinte , in loc sa ne reprezinte cu maxima seriozitate dar mai ales cu demnitate ,
isi urmareau nestingheriti doar scopurile lor perverse
lumea era nemultumita , totul insa era in stare latenta ,cei ce
trageau sforile nu aveau nici cel mai mic sentiment de vinovatie , cat mai ales de teama
batea vantul de la est , nu aveam nevoie de autostrazi
batu vantul dinspre vest , gata avem nevoie de autostrazi
ha , ha , ha , insa cu ce costuri ,....................................
in fine poporul era obligat sa mearga la munca ( ati ghicit desigur ,.....................doar pentru ei ) , astfel incat varsta de pensionare ajunsese pe la vreo 115 ani
totul era perfect , minunatie mare
cu surle si trambite incepu constructia autostradelor
usor , usor , aparura si parazitii din umbra pentru a-si cere drepturile ca na era un os de ros ( baban si ce mai os )
nici nu apuca bine sa plece cat de cat multumit cel de dinainte,
ca apareau altii si iar altii incat la un moment dat , sub pretextul ca vezi-doamne o fac pentru popor , cu buna stiinta si
nesimtirea caracteristica marlanului superghiftuit care nu are limite si tot vrea si tot vrea si pe masura ce are mai mult vrea si mai mult , si mai mult ( ca nu mai pleznesc odata ) ghici ce facura ?
se imprumutara de la diversi camatari internationali exorbitanta suma de 500 miliarde euroi
astfel autostrada nu se mai facea , ea nu mai continua , insa doar consuma si consuma si tot consuma ,................................
aveau cei drept exemple din trecut cand pe la acelasi minister al asa-zis transporturilor o coada de lopata costa vreo 500 mii euro ,
o lopata costa vreo 900 mii de euro etc , etc ,................
in tot acest timp manualele de prin scoli , dupa care invatasera sute si mii de generatii erau inlocuite ( contra natiunii ) , cu
tot felul de aberatii despre andreea esca , tolea sau magda lu' ciumac ,........................................
exemplu : in timp ce 1 kilometru de autostrada ajunsese sa coste numai simbolica si simpatica derizorie suma de 1 miliard de euroi ,.............. profesorii , dragii de ei HUZURAU cu salarii lunare de peste 700 LEI noi romanesti , ba mai mult de atat
erau obligati sa constranga elevii sa aduca bani de acasa vezi-doamne pentru fondul clasei , pentru fondul scolii , pentru spectacolele cele mai proaste , in fine in loc sa-si desfasoare activitatea pentru care-si tocise putin coatele pe bancile facultatii ,
profesorul devenise cu adevarat perceptor de alte taxe ascunse
despre care oamenilor le era teama sau jena sa vorbeasca , insa aveau menirea de a pastra acea tensiune continua intre profesori si parinti , intre profesori si elevi , intre profesori si conducere .
atata timp cat profesorii erau jigniti si umiliti atat in viata reala
cat si pe internet , conducerea putea sta linistita , lucrurile mergeau pe fagasul NORMAL adica elevii care cu multe secole
in urma se pregateau pentru a deveni stalpii de rezistenta ai comunitatii , acum se pregateau prin baruri cu droguri , alcool ,
tutun si femei pentru a starpi neamul , pentru ca padurile fusesera starpite de parintii lor ( si inca mai erau multe de furat )

va urma
sandokan
Prieten pe viaţă
Prieten pe viaţă

Mesajde sandokan » 4-Apr-2009, 15:06

SPIRITUL DE TURMA

cu toate ca tensiunile erau evidente , nimeni nu putea
intelege de ce toate astea aveau loc in rezervatia romania
totul era minunat
mai mult , dupa metoda ,, toti suntem egali in fata legii ''
aparu sloganul ,, 1 metru de pamant NUUUUUUUUUUUUUUUUUUUU
poate fi in veci egal cu 1 metru de pamant '' , un fel de
,, ce-i al meu e al meu , insa ce e al tau ,........................
E TOT AL MEU ''
astfel economia DUDUIA
cand era vorba de bani aruncati pe fereastra nu era nici o problema , cum insa trebuiau banii pentru ceva durabil ,
refuzul cu diplomatie intervenea cu succes
domnii conducatori stiau ca daca invatamantul si sanatatea sunt
desfiintate le va fi mult mai usor sa-si faca de cap si sa
tina sub control prostimea ( cu ce costuri insa )

va urma
sandokan
Prieten pe viaţă
Prieten pe viaţă

Mesajde sandokan » 4-Apr-2009, 20:47

l-am gasit
sandokan
Prieten pe viaţă
Prieten pe viaţă

Mesajde sandokan » 4-Apr-2009, 21:12

tot in acea perioada , metrul cub de gaze naturale nu mai era calculat la plata sub forma metrului cub ci subit deveni calculat
la putere calorica astfel incat cei ce nu-si permiteau acele costuri
umflate artificial sa nu mai aibe nici un control asupra consumului propriu
insa atata timp cat poporul se inneca de ras cu circ ieftin
gen aruncarea echipei nationale de fotbal de pe piedestalul cu greu obtinut ( un superantrenor la vremurile alea piti parca sau ala care ar fi trisat la numeroase cazinouri ) la coada clasamentului pe natiuni ( si tot nu vroia nici in ruptul capului sa-si recunoasca neputinta , dandu-si demisia de onoare ),
sau cu mascari , sudalme sau vorbe grele cu acuze din toate partile intre mama si fiica , intre frate si sora , intre sot si sotie , intre amant si amante pana ce in cele din urma
ajunsesera sa se certe , chiar sa se impuste pana si mafiot cu
mafiot ( ce sa te mai mire ? )
intr-un cuvant , aproape de haos
si chinezii veneau sa ne inlocuiasca cu miile , pakistanezii cu sutele , romanii fugeau prin spania sau italia

cred ca va mai urma
sandokan
Prieten pe viaţă
Prieten pe viaţă

Mesajde tot din est » 4-Apr-2009, 21:48

Domnule Anghel, incerc sa-ti inteleg supararea care nu trece cu pastile; nu incerca altceva! [-X :))
Viata este presarata cu urcusuri si coborasuri care nu depind intotdeauna de noi, dar cele mai multe sunt cauzate de noi insine. Din ce motiv, putem afla numai privind cu obiectivitate in urma. :)]-
Mai exista si posibilitatea sa ne fi nascut prea devreme sau mult prea tarziu si atunci ,nu avem de ales, mergem mai departe. :-h

Acest raspuns se doreste a fi tot un pamflet si nu poate fi tratat.
tot din est

Mesajde Diana22 » 4-Apr-2009, 21:58

sandokan scrie:l-am gasit
da ,ma bucur :))
Imagine
Diana22
Moderator OTV
Moderator OTV

Mesajde Vizitator » 5-Apr-2009, 00:29

tot din est scrie:Domnule Anghel, incerc sa-ti inteleg supararea care nu trece cu pastile; nu incerca altceva! [-X :))
Viata este presarata cu urcusuri si coborasuri care nu depind intotdeauna de noi, dar cele mai multe sunt cauzate de noi insine. Din ce motiv, putem afla numai privind cu obiectivitate in urma. :)]-
Mai exista si posibilitatea sa ne fi nascut prea devreme sau mult prea tarziu si atunci ,nu avem de ales, mergem mai departe. :-h

scuzele mele doamna
cu ce anume crezi ca as fi putut deranja ?
nu-ti cer sa-mi tii partea
nu-ti cer sa-mi fii prietena , dar mai ales
ma simt foarte bine aici la 9 , etaj 2 dupa principiul ,, ferice cei saraci cu duhul ''

aste fapte aveau loc cu multe secole in urma , prin anul de gratie 2009
iar eu le-am auzit prin viu grai de ici de colo ( lumea vorbeste )
din vechea ginta ( rezervatie ) de atunci , nu s-a mai pastrat decat istoria
din care la randul lor bunii si strabunii nostri au invatat din greseli si cu timpul
le-au eliminat rand pe rand , ajungand ca noi astazi , in mileniul 3 , nu doar
sa fim mult mai buni si mult mai veseli ci mult mai OAMENI
stiati ca tot prin acele vremuri de mult apuse unul cu capul putin mai mare ar fi
propus sa se interzica rasul
cineva , nu spui cine , persoana superimportanta a propus un proiect de lege prin
care mondenii , divertisii , carcotasii , revista presei si cam tot ceea ce presupunea divertisment sa dispara ( insa nu prea le-a mers )
era ceva sinonim cu intoarcerea cu multe alte milenii spre imceputuri cam pe cand omenirea descaleca din palmieri , invatand sa comunice prin viu grai
adica ziceau strabunii de ce sa ne intoarcem la limbajul si mersul primatelor , una e sa mergi inainte si sa evoluezi si alta e sa te intorci la origini , sa mergi in patru labe ,
sa folosesti limbajul de lemn ( din care stramosii faceau fluiere , cozi de topor sau te miri ce cate altele )
a , ca si astazi in mileniul 3 va mai aflati si accidente menite sa confirme regulile ,
asta e , aici sub pamant e loc pentru fiecare,
cand locuiau in rezervatie , strabunii nostri erau vasalii tuturor , cultura insa i-a purtat
pe cele mai inalte culmi ale civilizatiei pentru ca noi astazi sa beneficiem de supremul
privilegiu de a stapani lumea
faptul ca tu astazi esti un cetatean respectabil si respectat in societate se datoreaza
eforturilor supraomenesti la care cei de dinaintea noastra au fost supusi
nici nu-ti imaginezi ce au trebuit ei sa suporte ( cate umilinte )
povestea cineva odata , nu stiu cat a fost de adevarat ca odata veni unul din vestul indepartat cam pe unde se afla astazi provincia noastra indianapolis si cat timp statu
el prin capitala nici pasarile cerului nu avusesera permisiunea sa zboare ,scolile
se inchisesera , spitalele la fel , strazile erau pustii , ce mai invazie in toata regula
turma de strigatori ce scandasera cat timp individul ar fi tinut o cuvantare , in timp au
recurs la metode care mai de care mai bizare si s-au autosinucis singuri ( eu nici in zilele noastre nu-mi pot explica termenul , gestulinsa il inteleg si il aprob )
in timp ce presedintele lor era tratat cu dispret , fiind chemat la noi si noi ordine numai
prin usa din dos
doamne e strigator la cer prin cate umilinte au trebuit sa treaca
daca se intampla sa vina vreun functionar marunt de pe la cine stie ce fond secret
de tip supermafiot era primit ca si cand ar fi venit turcii dupa binemeritatul tribut
ba si stii ce-i de mirare ? , cu secole in urma avusesera niste urmasi de toata isprava
care dupa fiecare victorie inaltau cate o manastire pentru aduceri aminte
dar vai prin 2009 ziceau altii ca fiindu-le sila de trecutul glorios al inaintasilor , mai
mult distrugeau decat construiau ( din cauza drogurilor aduse doar pe cale diplomatica )

va mai urma

nu-ti uita ,, pastila de ras ''
Vizitator

Mesajde sandokan » 5-Apr-2009, 00:32

scuze , tot eu eram insa vad ca mi-a disparut autentificarea

si prin 2009 se oprise transmisia tv in mai multe orase
( o mica diversiune pentru demoralizare )

va urma
sandokan
Prieten pe viaţă
Prieten pe viaţă

Mesajde Amy » 5-Apr-2009, 00:34

sandokan scrie:scuze , tot eu eram insa vad ca mi-a disparut autentificarea

si prin 2009 se oprise transmisia tv in mai multe orase
( o mica diversiune pentru demoralizare )

va urma
asteptam urmarea e interesant :hug:
Amy
Moderator OTV
Moderator OTV

Mesajde cineva din est » 5-Apr-2009, 01:28

tot din est scrie:Domnule Anghel, incerc sa-ti inteleg supararea care nu trece cu pastile; nu incerca altceva! [-X :))

Tigrule, faci confuzii privind autorul. =)) Bine ca te-ai oprit la timp! :)]-
Acum ca te-ai dumirit,iti spun ca eu, cel putin recunosc de fiecare data indiferent de unde postez. :tongue: (omul cat traieste invata).
cineva din est

Mesajde de`amoru`artei » 9-Apr-2009, 10:13

Credea ca sunt eu probabil. A uitat ca nu reusesc sa raman treaza la mizeriile lui pana la capat.
:))
de`amoru`artei
Contactaţi Administratorul

Mesajde Vizitator » 9-Apr-2009, 19:55

de`amoru`artei scrie:Credea ca sunt eu probabil. A uitat ca nu reusesc sa raman treaza la mizeriile lui pana la capat.

esti imposibila
Vizitator

Mesajde Vizitator » 9-Apr-2009, 20:02

de`amoru`artei scrie:Credea ca sunt eu probabil. A uitat ca nu reusesc sa raman treaza la mizeriile lui pana la capat.

CAUTI SAMANTA DE SCANDAL DIN ORICE

fa putina comparatie intre postarile mele si ale tele si vei observa ESENTA

nu pierzi nici cel mai mic prilej , pana nu ataci tu pe cineva , nu te simti TU

PROPUN FORUMISTILOR un test de sinceritate in care sa se specifice clar

cine s-a simtit lezat de postarile mele versus cei lezati de postarile tele

a sa nu uitam ca doar tu ai posibilitatea sa stergi postarile ce nu-ti convin
Vizitator

Mesajde Vizitator » 9-Apr-2009, 20:04

NIMENI nu rade de tine ca esti diferita

eu si cel putin cel ce ti-a tradus notele din subsol te compatimim

punct . doar atat

sa-ti fie rusine

mesteca mai bine intai si apoi inghite
Vizitator

Mesajde Vizitator » 9-Apr-2009, 20:56

Vizitatorule esti tenace ,dar stangaci
ai vointa, chiar prea multa uneori, dar uiti de detalii
nu merita sa dai totul pe o carte.
oare vei posta vreodata ceva care sa nu fie un raspuns taios,
o razbunare, o jignire, o batjocura, o frustrare ?
o sa incerci sa ne transmiti si altceva decat faptul ca esti
obosit, neputincios si singur in turnul tau de fildes?
legea cauzei si a efectului o aplici pe dos, legile sociale sunt doar un moft.
cand esti altcumva, pari mai simpatic, dar cand incerci variatiuni pe aceeasi tema devii stresant si asta nu este echivalent cu faptul ca esti mai presus decat ceilalti, putina moderatie nu strica.
fa un sondaj si afla cati te compatimesc, cati te inteleg si cati te evita.
sincer,nu doresc nici o competitie cu tine pentru ca nu avem ce imparti;
ceea ce am incercat sa-ti transmit este din compasiune pentru un semen.
Vizitator

Mesajde suceveanca » 9-Apr-2009, 21:04

=))
mai ,mai,da cata compasiune pe forumul asta
un subiect de discutii nu aveti?
vreo idee?
ceva original si inteligent de dezbatut?
ca vreau si eu sa zic ceva,dar pt ca nu sunt in niciuna dintre taberele beligerante ma limitez la a fi spectator
astept vesti cand va vine o idee
si chiar daca va jigniti atat de mult si atat de des,risc sa va spun ca toti cei implicati sunteti al dracului de inteligenti :) fara ironie
va irositi in discutii fara sens,scop si logica
cine sunt eu sa judec asta?!
un om,atat,fara aere si care nu vrea sa dovedeasca nimic nimanui si care vrea sa comunice fara frica de a jignit si minimalizat

cine va ceda primul?
cine e primul are va ceda?
suceveanca
Amic
Amic

Mesajde sandokan » 9-Apr-2009, 21:23

Anonymous scrie:Vizitatorule esti tenace ,dar stangaci
ai vointa, chiar prea multa uneori, dar uiti de detalii
nu merita sa dai totul pe o carte.
oare vei posta vreodata ceva care sa nu fie un raspuns taios,
o razbunare, o jignire, o batjocura, o frustrare ?
o sa incerci sa ne transmiti si altceva decat faptul ca esti
obosit, neputincios si singur in turnul tau de fildes?
legea cauzei si a efectului o aplici pe dos, legile sociale sunt doar un moft.
cand esti altcumva, pari mai simpatic, dar cand incerci variatiuni pe aceeasi tema devii stresant si asta nu este echivalent cu faptul ca esti mai presus decat ceilalti, putina moderatie nu strica.
fa un sondaj si afla cati te compatimesc, cati te inteleg si cati te evita.
sincer,nu doresc nici o competitie cu tine pentru ca nu avem ce imparti;
ceea ce am incercat sa-ti transmit este din compasiune pentru un semen.

nu stiu nici cine esti , nu-mi dau inca seama ce doresti ?
nu de putine ori mi-am propus sa ,, doar privesc "" , insa vazand cum
incet , incet nimeni nu mai avea nimic de spus , veneam cu cate o idee , ceva ca
sa mai dezmortesc atmosfera

de cele mai multe ori insa gandurile bune erau interpretate gresit
cei ce intra ca si novici pe aceste forumuri probabil ca vin cu un anume bagaj de cunostinte pe care vor sa-l impartaseasca cu ceilalti
cand ai ceva de spus , spui ,........... cand nu , taci si privesti
daca nu ai inteles gustul amar pe care mi l-a lasat forumul vostru , cu inchizitia
secolelor de mult apuse , te intoarce rogu-te la topicul magda in urma cu vreo 2 sau 3 zile si vei lesne observa

in afara de jigniri , doar atat puteti ?

am inventat acest topic in ideea de a ................................. oricum nu mai conteaza

la inceput a fost CUVANTUL , iar unii chiar poseda mestesugul de a-l folosi si fara dictionar. s-a depasit faza
sandokan
Prieten pe viaţă
Prieten pe viaţă

Mesajde sandokan » 9-Apr-2009, 21:28

mihaela ,

te rog fii putin impartiala , adica stai putin deoparte

cand am deschis topicul , nu ma gandeam ca lucrurile se vor precipita intr-atat

maine luam rusia , raspoimaine china ,..............................

who's NEXT ?
sandokan
Prieten pe viaţă
Prieten pe viaţă

Mesajde suceveanca » 9-Apr-2009, 21:38

ma dezamageste si in acelasi timp ma intristeaza turnura pe care au luat-o postarile noastre

pana nu demult ne luam de greselili de ortografie
am depasit momentul

apoi am ridiculizat "saracia duhului" unora si altora
l-am depasit si pe asta

am pus-o apoi pe adina paicu la stalpul infamiei,am fost avocatii si hulitorii magdei...
am renuntat si la asta

ce ne-a mai ramas?
va place?
va simtiti bine?
exista un punct comun?
de la care sa puteti pleca fara sa va aduceti injurii mai mult sau mai putin voalate?!
cum spunea cineva :D ,ma simt ca o musca neinvitata,si chiar cu riscul de a nu fi bagata in seama(sincer nici nu m-ar deranja prea tare) militez pt calm,liniste si RESPECT
judecati si singuri,ca sunteti mari ,daca se merita atata zgomot pt nimic
"Spune-mi şi voi uita, arată-mi şi poate îmi voi aduce aminte, implică-mă şi voi înţelege!"
Confucius
suceveanca
Amic
Amic

Mesajde sandokan » 9-Apr-2009, 22:38

mihaela ,

oferta ta e supergeneroasa

,, inteleptul cedeaza primul ''

eu sunt tot eu , insa tot nu stiu exact cine ma ataca cu atata
verva

in fine cam asta-i marele curaj ,, lovesti si fugi ''

chiar daca am o banuiala ,....................
sandokan
Prieten pe viaţă
Prieten pe viaţă

Mesajde Vizitator » 9-Apr-2009, 22:46

Sandokan, te rog sa ma scuzi ca nu m-am semnat, sunt eu Titisor, draga.
Dupa cum ti-am promis, ma conversez cu tine de cate ori ne intalnim pe forum, pana nu o mai jignesti pe nimeni, inclusiv moderatoarea amor.
Vizitator

Mesajde suceveanca » 9-Apr-2009, 22:47

sunt sigura ca persoana care te "ataca" e animata numai de intentii bune,in ciuda aparentelor
insa ,treb sa intelegi ca diferentele de varsta,de mentalitate...isi spun cuvantul si genereaza uneori conflicte
in privinta adevaratelor motive,vizibile sau mai putin :wink: ,sunt convinsa ca respectiva persoana te va lamuri
mie imi miroase putin a rivalitate masculina
lupta pt teritoriu
poate sunt eu defecta,dar asa inteleg eu aceasta furtuna in mititelul nostru pahar cu apa
sper ca nu am jignit pe nimeni
"Spune-mi şi voi uita, arată-mi şi poate îmi voi aduce aminte, implică-mă şi voi înţelege!"
Confucius
suceveanca
Amic
Amic

Mesajde sandokan » 9-Apr-2009, 22:51

Anonymous scrie:Sandokan, te rog sa ma scuzi ca nu m-am semnat, sunt eu Titisor, draga.
Dupa cum ti-am promis, ma conversez cu tine de cate ori ne intalnim pe forum, pana nu o mai jignesti pe nimeni, inclusiv moderatoarea amor.

poate nu ma crezi insa chiar la tine ma gandeam

cu ce ti se pare ca ti-am gresit ?

inteleg ca exista provocari si PROVOCARI ,insa de-ai sti tu cat m-am abtinut sa-ti raspund , ...............................
sandokan
Prieten pe viaţă
Prieten pe viaţă

Mesajde sandokan » 9-Apr-2009, 22:53

Anonymous scrie:Sandokan, te rog sa ma scuzi ca nu m-am semnat, sunt eu Titisor, draga.

tu ai definit-o NIMENI , puteai sa folosesti nik -ul
sandokan
Prieten pe viaţă
Prieten pe viaţă

Următorul

Înapoi la Dan Diaconescu Direct