NECENZURAT

Cartea cu basme.

Mesajde vanghelis007 » 29-Sep-2009, 08:29

O intamplare cu un cal si un balaur.
Se spune ca intr-una dintre bataliile pe care le-a dus Fat-Frumos contra balaurului ce o rapise pe Ileana Cosanzeana, balaurul care era mai batran, cu mai multe capete si obosea mai repede pentru ca suferea de insuficienta cardiaca, diabet si osteoporoza, a cerut time-out pana a doua zi.Pauza a fost acceptata si goarnele sunara incetarea luptei. Fat-Frumos s-a retras la cortul sau si ajutat de scutier, a inceput sa isi dea jos armura.Spera ca inauntru sa se odihneasca un pic si sa bea o limonada, sa se racoreasca de caldura din timpul zilei si de eforturile bataliei.In acest timp, slugile forfotira in jurul calului, scotandu-i zalele , harnasamentul si zorzoanele cu care era acoperit, lasandu-l liber.Calul, simtindu-se liber, incepu sa faca jogging, indreptandu-se spre izlazul din apropiere, vecin cu padurea Sherwood.Alerga intr-un trap marunt, de voie si fredona o melodie de Toto Cotugno,-care incepea cu cuvintele: Lashate-mi cantare…iar din cand in cand adauga cate un nechezat din productia sa proprie.
Dintr-o data marele cal negru, auzi o voce care il striga in soapta:
-Sir Balan..Hei, Mefistofeles…
Calul lui Fat-Frumos puse frana cu toate picioarele din spate, descoperind cu aceasta ocazie ca una dintre potcoave lipsea de la apel si necheza si el incetisor:
-Mi-ho-ho-ho…Cine ma cheama?
-Vino putin incoace cavalere..-continua vocea la fel de soptit ca si mai inainte.
-Dar cine esti tu, si de ce stai ciucit in tufe, ca un poet care se pregateste sa scrie o poezie si nu-ti arati fata ?-intreba calul, nechezand mirat.
-Pai sunt balaurul, cel cu sapte capete si un sfert.(Sfertul, este acela care mi-a ramas dupa ce Fat-Frumos mi-a tras cu bata in cap si mi-a distrus bolta palatina.)
Si balaurul, in loc de buletin sau de legitimatia de veteran de razboi, isi scoase unul dintre capete deasupra gardului verde,care batea de-acum in culorile scorojite ale toamnei.
Hai sa fugim prin camerele vaste
Imagine
vanghelis007
Contactaţi Administratorul

Puncte de reputaţie: 0

Reclame

Mesajde vanghelis007 » 29-Sep-2009, 08:30

-Si ce vrei tu balaure fioros, fiu al lui Baalzebub, a lui Mamona, si Astaroth, si al fiicei lui Belial, zeita dragostei si a mortii, a adulterelor si divorturilor,-Ishtar?
-Alo,-replica balaurul-am sa te rog sa lasi genealogia mea in pace, ca si eu ma incurc in ea si cand incep sa o spun pe de rost ma trezesc ca vorbesc prostii.
-Si pe urma eu nu vorbesc cu tine balaure, pentru ca noi doi, suntem dusmani de moarte.Sau in sfarsit, pe viata.
-Zi zau.-rosti balaurul si isi aprinse o pipa dupa care ii arunca fumul calului in nas incat acesta incepu sa stranute.-Si pentru ce suntem dusmani?
-Din cauza Ilenei Cosanzenei. Ai furat-o ca un nelegiuit.
-Stai putin.Pot sa iti arat certificatul de casatorie, dragul meu.Este semnata de primarul general, si are si stampila in dreapta jos.Prin urmare, pe Ileana am luat-o de buna voie(Ea a sarit pe fereastra, ba inca se incurcase nestiind de care gat sa ma stranga mai tare, ca de pupat m-a pupat fara discriminare ) iar pirostriile si nunta am facut-o la biserica.Nu-ti mai spun ca a trebuit sa fac un imprumut serios la FMI, altfel, mureau nuntasii de foame si de sete si dispareau cu daruri cu tot.Nu-ti mai spun ca nu m-am ales cu cine stie ce:Doua mertzane acolo, o fabrica de covrigi cu susan si o banca pe cale sa dea faliment daca nu este subventionata de catre stat.Despre vile nu am spus nimic, pentru ca cel putin in jumatate din camere, ploua prin plafon.De aceea nu inteleg ce legatura ai tu cu Ileana, draga prietene.
-Daca nu o furai tu pe Ileana…
-Am luat-o cu acte in regula si cu nuntasi.
-De la noi s-a vazut altfel.-raspunse tafnos calul.-Si sa continui. Fat-Frumos, nu ar fi venit dupa ea.Iar eu nu as fi capatat toate vanataile acelea de pe picioare, spinare si nenumaratele cucuie din varful capului a caror durere o simt si acuma.
-Am crezut ca este pedigriul tau.-zise balaurul.Data viitoare am sa dau mai cu mila, jur pe sfanta scriptura.
-Mai bine jura pe coarnele lui Nichipercea si ale acolitilor lui din iad.
-Lasa asta.Sincer mi-e mila de Fat-Frumos.-zise balaurul si trase din tigara aruncand un valatuc de flacari si fum in inalt.
Imagine
vanghelis007

Mesajde vanghelis007 » 29-Sep-2009, 08:32

-Ti-e mila de stapanul meu? Ha.De tine ar trebui sa iti fie mila.
-De ce?-intreba mirat balaurul. Ca ma omoara? Dar stiu dragul meu asta.In orice basm care se respecta, Fat-Frumos omoara balaurul si dupa aceea se casatoreste cu vaduva. Dar inainte de toate trebuie sa stii doua lucruri:
-Este uimitor si de asta ai sa-ti dai seama mai tarziu, sa vezi cum o creatura plapanda si gingasa, ca Ileana Cosanzeana , poate cara un numar asa de mare de bagaje grele. Si mai ales ca nu practica nici un fel de sport, iar de gantere sau de haltere nici macar nu a auzit.
-Hm…-fornai calul.-Si al doilea?
-Chestia aceea cu: Si au trait fericiti pana la adanci batraneti, nu exista. Absoluti toti povestitorii, isi termina basmul in mod abrupt in clipa cand cei doi isi pun cu lingurita miere pe paine.Ce se intampla dupa luna aceea dulce, (numai cand ma gandesc la asta si simt cum mi se apleaca), nu vrea nimeni sa vorbeasca si schimba discutia vorbind despre cate goluri a bagat Mutu sau Chivu.
-Bine, am inteles asta. Dar asta este tot ce vrei sa vorbesti cu mine?-intreba calul.-Ma simt dezamagit.
-Mai tu esti un cal foarte destept si nimic nu iti scapa.De aceea vreau sa iti fac o confidenta si sa ramana intre noi.Batem palma?
Balaurul scoase prin gard o laba cat stadionul de fotbal al lui Atletico Madrid.
-Lasa smecheriile astea si spune ce ai de zis.
-Fii atent. Am venit sa iti spun ca dispar. Ma volatilizez.Sunt atat de disperat, incat la noapte am sa ma arunc in mare.
Balaurul isi sterse o lacrima din coltul ochilor lui migdalati semanand cu ochii incremeniti ai unui crocodil urias.

Epilog1.
A doua zi pe campul de lupta, balaurul nu a mai aparut.Se vedeau insa urmele lui uriase (cred ca purta un numar mai mare la pantofi de 45) coborand pe plaja spre mare, si disparand in valurile ce se miscau nelinistite ca niste mari placi lichide ce se spargeau in zeci de mii de sclipiri. Numai cand valurile se pravaleau zgomotoase de stanci, urletul lor semana in mod izbitor cu urletele scoase de balaur in timpul luptei cu Fat-Frumos.

Epilog 2.
Ileana Cosanzeana il strangea cu pasiune pe Fat-Frumos in brate , privindu-l cu duiosie si soptindu-i cu o voce care suna ca niste zurgalai:
-Iubitul meu…
Cei sapte copii alergau zgomotos prin curte imbrancindu-se si chiuind de mama focului.Numai unul singur, cel de-al optulea, murise la nastere si fusese ingropat intr-o iarna cand omatul cazuse mare, in micul cimitir de la capul satului.
Imagine
vanghelis007

Forum Statistici