NECENZURAT

Mesajde vanghelis007 » 31-Dec-2009, 16:07

Dincolo de uluiri, mistere si semne de intrebare, fastul cu care Regina din Saba vine la regele Solomon, ma determina sa imi pun intrebarea daca nu cumva ea a venit in calitate de mireasa la curtea regelui Solomon, ori aceasta ma determina sa consider ca regina din Saaba este aceeasi care este cantata in Cantarea Cantarilor si ca imaginea ei se suprapune pe a sotiei egiptene a lui Solomon.Este o propunere de lucru, care se bazeaza printre altele si pe faptul ca Flavius Josephus, -istoricul roman- vorbeste si el despre o vizita pe care o primeste Solomon din partea,(ATENTIE) Reginei Egiptului si Etiopiei".Nu cred ca este vorba despre regina din Saba ci de fata lui Fata lui Faraon care fiind stapan peste cele doua regate, o transforma in mod indiscutabil pe printesa, la fel in stapana sau regina celor doua regate, a Egiptului si a Etiopiei, ca si tatal sau.Mentionez ca aceste opinii pe care le prezint aici sunt discutabile, si fara o confirmare arheologica trebuiesc privite cu retinere.
Vreau sa mai spun ceva. "Ciclul fetei istete" care apare la Lazar Saineanu, se refera la sotia egipteanca a lui Solomon sau daca vreti, la Regina din Saba.(Ati observat ca uneori numele de Saba apare scris Sheba, putand fi o forma alterata a unui cuvant egiptean care se pronunta Teba.)
Amintesc in cadrul acestui ciclu , basmele:
"Fata saracului cea isteata, Imparateasa inteleapta,Imparatul rogojinar,Fata cu trei ghicitori,Fata jitarului, Isteata si pace, Cu minte fara seaman, Fata cea cu minte, Fata pe care n-o intrece nime in vorba, Ileana cea sireata, Feciorul de imparat si fata de popa, s.a.m.d."
Intr-o varianta sarbeasca, care intrecu pe imparat in intelepciune(Vuk), dupa intrecerea dintre Regina din Saba si Solomon, apare motivul nuntii dar si inca unul care se leaga strict de oferta regelui Solomon facuta Reginei din Saba de a lua din palat tot ceea ce isi doreste:
"Imparatul o lua atunci de sotie, invoindu-se ca in caz de s-ar supara si ar alunga-o din palat ea sa poata lua ce-i va fi mai drag.(adeca pe insusi imparatul-spune Saineanu si greseste.)
In materialele citate, aceasta idee din basm este redata astfel:
"Solomon, în schimb, îi oferă imense comori şi „tot ceea ce îşi doreşte” înainte de a se întoarce în regatul ei. "
Cand regina din Saba se reintoarce in Egipt, ea ia atunci-cred eu Chivotul legii (desi pare putin probabil) si nu pe regele Solomon asa cum ar sugera basmul, ci pe copilul pe care regina l-a conceput cu acesta.Cititi cu atentie basmele care poseda acest motiv si veti vedea ca am dreptate.
Hai sa fugim prin camerele vaste
Imagine
vanghelis007
Contactaţi Administratorul

Puncte de reputaţie: 0

Reclame

Basmele şi mesajele Logice transmise prin ele

Mesajde socrate » 1-Ian-2010, 05:12

Interesante aceste "basme",se pare că mesajul rezultat din aceste basme nu este prea concludent,de aceea propun a se lua în considerare şi următoarele "basme" atestate de istorie;
BELAGINELE SAU LEGILE FRUMOASE
Cele mai elementare cunostinte ce trebuia sa le posede orice dac erau Legile frumoase sau Belaginele . Era un cod care cuprindea norme de comportare a cetatenilor regatului dac si ele fusesera alcatuite initial de zeita Hestia(Vesta) .
Zamolxe sustinea si el ca a intrat in legatura cu Hestia� , care i-a predat Legile frumoase (Belaginele) , dupa cum Moise le primise de la Yahve.
Zamolxe ca mare preot , observa ca dacii uitasera sfaturile ce le daduse Hesta-Vesta , s-a hotarat sa urce la tronul zeitei si-a intalnit-o in cereasca stralucire si neintrecuta frumusete , asa cum era de mii de ani,atunci Zamolxe a cuvantat : �Zeita a cerului , Slujitoare a Soarelui material si Soarelui ce tine in mana Cosmosul , legile date de tine au fost uitate . Eu le mai stiu dar as vrea sa le scriu chiar asa cum ni le vei porunci tu!� , �Scrie!�
Si marele Preot Zamolxe a scrie aceste legi , (Belaginele)-Legile frumoase , dupa care s-a condus Statul dac si ele s-au raspandit in lumea intreaga,de mentionat faptul ca legile Dacilor au fost scrise de Zamolxe si nu au fost predate numai oral .
Zamolxe a preluat legile frumoase,dupa care sa condus statul Dac,dar tot el a fost si cel care a facut trecerea de la matriarhat la patriarhat.
Mentionez ca Zamolxe nu este un nume de persoana,este o indeletnicire,o practica,o functie,inseamna mare preot.
Deci printr-un "barbat",printr-un mare preot de la "regina Hestia",care ulterior a fost zeificata,s-a facut trecerea de la "matriarhat" la "patriarhat".
........................................................................................................
Pe teritoriul Romaniei au fost facute numeroase descoperiri arheologice, cum ar fii statuetele si monezile pe Muntele Gramos, pe care sunt imprimate siglele vechiului peste egiptean, asociate la sigla caprei cu coada de peste, formatiuni ale misterului Cybelei Cimeriene Decima Cibela ( Decibela ) Pelasga Hydole. Sibylla Erithreea este numita in traditiile ebraice ca ” Regina din Saba ” .
........................................................................................................
Potrivit traditiei consemnate de Diodor din Sicilia, Zamolxe sustinea ca a intrat in legatura si apoi a mostenit belaginele de la Zeita Hestia, fiica lui Cronos, protectoarea focului, a vetrei. Noul mod de viata este propagat dintr-un ” mare centru spiritual ” numit de Strabon ” Muntele Sfant ” – Cogaionon. Belaginele ( belagines ) sau legile frumoase ale geto – dacilor au fost scrise de Zamolxis care sustinea ca sufletul este nemuritor. Platon si Socrate constata de asemenea ca ” legile frumoase ” sau belaginele sunt de fapt ” vorbe frumoase care fac intelepciunea sa se nasca in sufletele oamenilor “. Ele sunt amintite si in documente istorice din Transilvania, Polonia, Tara Romaneasca, Moldova si Ungaria si au purtat numele de ” Lex antiqua Valachorum “. Belaginele erau reguli, ” legi de comportare placuta in viata a marelui popor al geto-dacilor”. Zamolxe, Marele Preot a scris belaginele, nu le-a transmis doar oral. Prin belagine s-a condus statul dac si s-a facut trecerea de la matriarhat la patriarhat, de la selenar la solar.
..................................................................................................
Pe teritoriul Vechii Dacii, diferite varfuri de munti au divinizat Omul, Vf Omul, cel mai inalt punct din Muntii Bucegi. Una din vaile care duc spre Vf Omul se numeste Valea Obarsiei, una din stancile aflate in apropierea lui, nu are intamplator o izbitoare asemanare cu chipul unui om, Sfinxul din Bucegi. Muntele este strabatut de o pestera caruia nu i s-a dat de cap, iar in varful muntelui la 2507 m se afla Columna Cerului, Axa Cerului, numita in popor Osia Lumii sau Buricul Pamantului. Sa fie toate acestea intamplatoare…
Sub muntele Bucegi exista o intreaga retea, un labirint de pesteri care ascunde mistere si enigme asiduu tinjite de ” neaveniti ” de pretutindeni care se erijeaza in asa zisii intelepti ai timpurilor de azi ( masonii ), un intreg tezaur de spiritualitate al neamului pelasg, al geto-dacilor nostrii. Ei sunt stupefiati de faptul ca Romania este "buricul" Pamantulu şi "Leaganul Suprem al Spiritualitatii ocrotit de Divinitate", incrancenarea lor prosteasca vine de la faptul ca nu pot controla totul, in orice caz nu la nesfarsit…
..........................................................................................................
Aceste "mărturii" atestate istoric,nu îmi aparţin,le-am copiat pt,a putea face o comparaţie, între ce aţi "spus" dvs. şi ce au "spus" şi alţii.
CONCLUZIA rezultată este următoatea;două mari sisteme(ideologii) aferente celor două genuri,Feminin-Masculin(Mamă-Tată) au guvernat şi guvernează omenirea.
1.Matriarhatul,ideologia Maternă,în perioada guvernării Materne (dată fiind afinitatea faţă de fiinţa umană) exploatarea omului de către om,lipsea cu desăvîrşire,"moralitatea" era respectată şi astfel "Armonia socială era la ea acasă".Acest lucru a fost posibil datorită aplicării principiilor DREPTĂŢII în actul de guvernare şi înstituirea "acestora" prin Lege(obligatorii) pt.toţi membrii comunităţii.
2.Patriarhatul,ideologia Paternă,a "exclus" principiile Dreptăţii din actul de guvernare şi a instaurat guvernarea Legii(dreptul celui mai tare),urmare acestui fapt,sa instituit prin Lege dreptul de "proprietate" a unor indivizi(minoritari) asupra mijloacelor de producţie şi a resurselor solului şi subsolului,pînă atunci "proprietate comună".
Urmare acestui "fapt" împlinit,a urmat prima formă de guvernare Patriarhală, SCLAVAGISMUL BARBAR(în care omul liber,a ajuns să fie folosit ca "animal" de povară,tracţiune etc.. de către "omul proprietar"), au urmat celelalte forme de guvernare Patriarhală cunoscute, Feudalismul,capitalismul şi capitalismul "democratic"(sclavagismul modern), cele din urmă posibile,datorită ideologiei patriarhal-creştine,care promite "fericire veşnică" în schimbul acceptării "cultului robiei",ne'împotrivirii "celor" ce,"asupresc şi năpăstuiesc pe aproapele lor",altfel spus,ROBII exploataţi să nu se împotrivească ROBILOR exploatatori.
Concluzii finale,
1. Dreptatea NU a fost NU este şi nu va fi religie(nedreptate socială).
2.Legea sa substituit Dreptăţii,devenind o Blasfemie la adresa Dreptăţii şi Demnităţii Umane.
Din perspectiva,România Noul Centru spiritual a Omenirii,ar fi de dorit o dezbatere mai amplă pe TEMELE puse în discuţie,de ce nu!?, şi o dezbatere, în cadrul emisiuni realizate de Tudor Barbu,care oricum "bate apa în piuă" pe teme de acest "gen" fără posibilitatea ajungerii la o întrebare,Logică?,ce este de făcut fraţilor? sau care este "calea"de urmat?,actuala "cale" oricum nu duce nicăieri.
socrate
Trecător
Trecător

Mesajde vanghelis007 » 1-Ian-2010, 21:47

Faci una dintre cele mai interesante greseli pe care le poate face cineva.Daca eu am scris o gramada de foi ca sa fac lumea sa inteleaga un anumit lucru pe care tu il contesti, cum crezi ca au sa inteleaga oamenii concluziile tale spuse pe un sfert de pagina?
Marturiile pe care le-ai citat sunt atestate istoric.Ori fi ele mentionate istoric, dar interpretarea valorii lor de semnificatie lasa de dorit.Ceea ce ma surprinde este rapiditatea ta de a ajunge la o comparatie intre ce am scris eu si ceea ce ai citat tu.Fii atent.Daca eu am in mana un pieptene si tu o furculita, chiar daca exista un element comun, dintii, trebuie sa iti spun ca este vorba despre lucruri total diferite.Eu am scris despre basmele lui Lazar Saineanu, iar tu vii cu teorii si ipoteze pelasge, ceea ce este cu totul altceva.
Nu contest adevarurile in care tu crezi, si nu-yi pun la indoiala bunele tale intentii.Este motivul pentru care iti fac urmatoarea propunere:Deschide pe blogul otv o pagina personala in care sa prezinti si sa teoretizezi
"BELAGINELE SAU LEGILE FRUMOASE".
Nu as dori ca cititorii sa creada ca acest material interesant al tau imi apartine, desi este meritul tau.Ai astfel sa iti sustii cauza si sa te bucuri de fructele ipotezelor sau teoriilor tale.Iti doresc cu sinceritate, mult succes.
Hai sa fugim prin camerele vaste
Imagine
vanghelis007
Contactaţi Administratorul

"basmele" toate conţin un anumit mesaj

Mesajde socrate » 2-Ian-2010, 19:52

Stimate domn,eu NU am contestat "basmele" pe care le-aţi expus pe o grămadă de foi(trebuie să recunosc răbdarea pe care aţi avut'o),am adăugat doar "basme" la basmele dvs.pt.a întregi oarecum "mesajul" pe care acestea împreună îl conţin.
[Interesante aceste "basme",se pare că mesajul rezultat din aceste basme nu este prea concludent,de aceea propun a se lua în considerare şi următoarele "basme" atestate de istorie;]
Basmele lui Lazăr Saineanu conţin referiri explicite la cele două principi;
Feminin-Masculin şi implicit la cele două sisteme,ideologii Matriarhat-Patriarhat, care folosind comparaţia ta cu,pieptenele şi furculiţa,chiar dacă au un element comun,GUVERNAREA,"este vorba despre LUCRURI total diferite",în GUVERNĂRILE aferente celor două sisteme.
Referitor la propunerea ta;Deschide pe blogul otv o pagina personala in care sa prezinti si sa teoretizezi
"BELAGINELE SAU LEGILE FRUMOASE";din moment ce ai spus;
"Nu contest adevarurile in care tu crezi, si nu-yi pun la indoiala bunele tale intentii.",eu nu văd nici o problemă în a deschide tu acest "util subiect",deoarece NU este important "cine"!?,imperios necesar este deschiderea acestui subiect,spre binele comun şi nu individual.
Eu sunt începător în ale internetului,nu ştiu să deschid "pagină personală" iar la "subiect nou",am înţeles, nu mă încadrez deoarece am doar 4-5 mesaje.
Fără supărare,pe blogul OTV.,excepţie aceste "basme" şi mesajul transmis de ele (pt.cine înţelege),NU am prea găsit subiecte care să "lucreze" la traducerea IMNULUI NAŢIONAL şi implicaţiile,aferente acestui fapt în viaţa socială românească şi nu numai,motiv pt.care nu am prea avut ce comenta.
socrate
Trecător
Trecător

Anterior
Forum Statistici