Imagine 2016 - An electoral Imagine

Moderatori: bb_girl, Paulici, Katutza, sabinaeniko

Reguli forum
Citiţi regulamentul înainte de a scrie pe forum
Folosiţi Imagine căutarea înainte de a deschide un subiect nou

Cat de romani suntem?

Mesajde dariana » 3-Sep-2007, 13:19

Deschid televizorul si dau peste stirile CNN;inchid si dau drumul la radio,dupa cateva momente de timp probabil,din boxe se revarsa un slagar ce face furori in topurile americane,
imi place si pentru a prelungi,oarecum starea de placere imi iau din frigider o racoritoare americana si un hamburgher semipreparat pe care-l arunc in microunde,
ati ghicit si cuptorul cu microunde este tot american.
Dupa ce-mi servesc hamburgherul,imi iau blugii,desigur o marca americana si un tricou din aceeasi gama
si in drum spre iesirea din casa imi infing picioarele in,ati ghicit,adidasii de marca americana.
Ma indrept spre masina,desigur ultimul tip al unui concern american renumit si fredonez slagarul ce l-am ascultat mai devreme la radio.
Ma indrept spre birou si zambesc multumita de mine.
Sunt romanca si-mi place tara in care traiesc.
Oare?
CAT MAI SUNT DE ROMANCA INTR-O TARA IN CARE PARE SA SE FI RATACIT ESENTIALUL: ROMANIA?
dariana
Cunoscut
Cunoscut

Puncte de reputaţie: 0

Reclame

Re: Cat de romani suntem?

Mesajde ROwoMANca » 3-Sep-2007, 13:58

dariana scrie:Deschid televizorul si dau peste stirile CNN;inchid si dau drumul la radio,dupa cateva momente de timp probabil,din boxe se revarsa un slagar ce face furori in topurile americane,
imi place si pentru a prelungi,oarecum starea de placere imi iau din frigider o racoritoare americana si un hamburgher semipreparat pe care-l arunc in microunde,
Dupa ce-mi servesc hamburgherul,imi iau blugii,desigur o marca americana si un tricou din aceeasi gama
si in drum spre iesirea din casa imi infing picioarele in,ati ghicit,adidasii de marca americana.
Ma indrept spre masina,desigur ultimul tip al unui concern american renumit si fredonez slagarul ce l-am ascultat mai devreme la radio.
Oare?
CAT MAI SUNT DE ROMANCA INTR-O TARA IN CARE PARE SA SE FI RATACIT ESENTIALUL: ROMANIA?

Dupa aceasta prezentare plina de metafore... eu cred ca aberezi....
NU muzica pe care o ascultzi, sau microvela in care itzi incalzesti tu hamburgherul sau mashina "ULTIMUL TIP" in care itzi plimbi fundul ... itzi da IDENTITATEA !!
Potzi sa zici merci ... ca esti ROMANCA si itzi permitzi sa "traiesti.. MADE IN U.S.A."... sa speram ca (Doamne fereste) nu o sa ajungi sa "traiesti MADE IN CHINA"...

Mai sunt multe de zis... vis-a-vis de aberatziile de mai sus... dar o sa asteptam pana gateshti sarmale cu mamaligutza... ca sa itzi regaseshti identitatea.
ROwoMANca

Mesajde dariana » 3-Sep-2007, 14:52

ROwoMANca scrie:
dariana scrie:Deschid televizorul si dau peste stirile CNN;inchid si dau drumul la radio,dupa cateva momente de timp probabil,din boxe se revarsa un slagar ce face furori in topurile americane,
Oare?

Dupa aceasta prezentare plina de metafore... eu cred ca aberezi....
NU muzica pe care o ascultzi, sau microvela in care itzi incalzesti tu hamburgherul sau mashina "ULTIMUL TIP" in care itzi plimbi fundul ... itzi da IDENTITATEA !!
Potzi sa zici merci ... ca esti ROMANCA si itzi permitzi sa "traiesti.. MADE IN U.S.A."... sa speram ca (Doamne fereste) nu o sa ajungi sa "traiesti MADE IN CHINA"...

Mai sunt multe de zis... vis-a-vis de aberatziile de mai sus... dar o sa asteptam pana gateshti sarmale cu mamaligutza... ca sa itzi regaseshti identitatea.

Draga vizitator,cu speranta ca te vei reantoarce,iti raspund ca nu aceasta era esenta mesajului.
Ci faptul ca suntem inconjurati si adoptam ceea ce nu ne reprezinta.
Ca acel microunde putea fi si chinezec sau mai repede adidasii ca tot ne-au invadat piata si viata,are prea putina importanta.
Pentru linistea ta,afla ca merg pe jos,ca nu port blugi decat la padure si tot ceea ce am scris acolo era POVESTE.
Dar din pacate suntem inconjrati de astfel de personagii care au uitat ca traiesc in Romania,ca avem, cum bine spui ,sarmalutele si mamaliguta,ca pot sa si incalzeasca o mancare pe aragaz si multe altele.
Se pare ca suntem genul ce ne renegam foarte repede Originile.
Se pare suntem mult mai interesanti daca ne exprimam cu "cool" in loc de grozav sau cate altele.
Si atunci,ma intreb cat de romani suntem?
dariana
Cunoscut
Cunoscut

Mesajde ROM Inca » 3-Sep-2007, 15:05

iata ca m-am re(a)(i)ntors
nu faci altceva decat sa repetzi aceiashi aberatzie

"Si atunci,ma intreb cat de romani suntem?"

tocmai tzi-am explicat ca "americanizarea" la care faci tu referintza nu are legatura cu originile

parerea mea e ca ai greshit topicul si modul de abordare a problemei
ROM Inca

Mesajde dariana » 3-Sep-2007, 15:11

ROM Inca scrie:iata ca m-am re(a)(i)ntors
nu faci altceva decat sa repetzi aceiashi aberatzie

"Si atunci,ma intreb cat de romani suntem?"

tocmai tzi-am explicat ca "americanizarea" la care faci tu referintza nu are legatura cu originile

parerea mea e ca ai greshit topicul si modul de abordare a problemei

Bine ai revenit!
S-ar putea sa ai dreptate.
De aceea daca nu-i cu suparare,explica-mi in ce mod am gresit.
Consider ca as avea mult de invatat de la domnia ta,daca vei avea rabdarea necesara cu umila-mi persoana,pentru a ma face sa vad problema si din punctul de vedere al domniei tale.
dariana
Cunoscut
Cunoscut

Mesajde Cetăţeanul Turmentat » 4-Sep-2007, 00:38

dariana scrie:CAT MAI SUNT DE ROMANCA INTR-O TARA IN CARE PARE SA SE FI RATACIT ESENTIALUL: ROMANIA?

nu ieşti. mieriţi să mori. cu atât mai puţin nu mieriţi să fi pi un forum patriotic ca aciesta. la rieverdere.
Şi d-atunci, care va să zică, eu dau scrisoarea după andresă. Dacă nu găsesc andrisantul, scriu pe ea cu plaivaz: "adrisantul necunoscut", ori "nu se află", ori "mort", care va să zică fiecare după cum devine... dar dacă găsesc andrisantul, i-o dau andrisantului... Bunioară acuma... Eu am găsit alaltăieri, în învălmăşeala de la primărie, o pălărie...
Cetăţeanul Turmentat
Amic
Amic

Mesajde dariana » 4-Sep-2007, 07:04

Cetăţeanul Turmentat scrie:
dariana scrie:CAT MAI SUNT DE ROMANCA INTR-O TARA IN CARE PARE SA SE FI RATACIT ESENTIALUL: ROMANIA?

nu ieşti. mieriţi să mori. cu atât mai puţin nu mieriţi să fi pi un forum patriotic ca aciesta. la rieverdere.

Buna Cetatene!Observ ca esti cam turmentat.
Ca mai tot timpul,dar asta-i farmecul tau.
Cred ca ai dreptate cand spui ca ar trebui sa mor,dar cum mai am cate ceva de facut ,pe aici,i-am spus Divei cu coasa ca amanam Marea Intalnire.
Ca ma aflu pe "aciest" forum patriotic sau pe altul,sunt Eu si nu ma rusinez de ceea ce sunt.
Si cred ca forumurile sunt patriotice ,deoarece sunt populate cu" patrioti".
Dar ,din pacate adevaratii patrioti sunt din ce in ce mai rari.
Sa ai o mahmureala acceptabila
!Cu drag,Eu,un OM intre oameni
dariana
Cunoscut
Cunoscut

Mesajde Y Gr3c-cool » 4-Sep-2007, 07:28

Cetăţeanul Turmentat scrie:

Turmi,imi pare rau ca-ti spun asta,dar eu si mort de beat daca as fi,n-as fi atat de amuzat de genul asta de umor...desi sunt sigur ca ai vrut sa fi subtil si bine intentionat... [-X...crede-ma ca nu ti-a reusit de data asta... :-/
Imagine
Y Gr3c-cool
Amic
Amic

Mesajde murfatlar » 4-Sep-2007, 07:53

daca esti intr-adevar OM ;nu ai de ce ati fi rusine ,ce natie esti! [-X
murfatlar
Prieten apropiat
Prieten apropiat

Mesajde Vizitator » 4-Sep-2007, 08:08

murfatlar scrie:daca esti intr-adevar OM ;nu ai de ce ati fi rusine ,ce natie esti! [-X

Ei,asta-i acum.
Draga murfatlar,sunt ceea ce sunt.
Nu am nimic impotriva oamenilor,fie ei rromi(drept dovada ca am fost printre putinele persoane care le-a luat aparare in '90,la Kogalniceanu de Constanta),fie macedoneni( pe care i-am inteles de ce au fost,oarecum,determinati de a proceda asa cum au procedat in '90 la Kogalniceanu de Constanta),fie chinezi,coreeni,americani,dar nu pot fi de acord cu pierderea identitatii nationale,cu servilismul,cu negarea sau uitarea originilor.

raspuns editat de Dariana
Vizitator

Mesajde murfatlar » 4-Sep-2007, 08:10

si totusi nu inteleg de ce iti este rusine ca esti romanca!
murfatlar
Prieten apropiat
Prieten apropiat

Mesajde Vizitator » 4-Sep-2007, 08:28

murfatlar scrie:si totusi nu inteleg de ce iti este rusine ca esti romanca!

Nu.Nu-mi este rusine ca sunt romanca.
Sunt chiar mandra.
Dar,nu-mi place sa vad ca incepem sa traim intr-o tara care pare sa se piarda pe EA.
Cum sa se piarda o tara pe EA,ma vei intreba.
Iti voi raspunde:Prin oamenii care o populeaza.
Ca m-am nascut in ROMANIA si ma numesc romanca este un fapt,dar pentru A FI ROMAN trebuiesc calitati,pe care se pare ca nu dorim sa ni le insusim,daca ele nu sunt native.

tot eu,aceeasi Dariana
Vizitator

Mesajde murfatlar » 4-Sep-2007, 16:33

am inteles eu aiurea! scuze!!!

noi oamenii suntem cei care distrugem tot ce-i frumos.
murfatlar
Prieten apropiat
Prieten apropiat

Mesajde Vizitator » 4-Sep-2007, 19:17

Anonymous scrie:

Sunt chiar mandra.
Dar,nu-mi place sa vad ca incepem sa traim intr-o tara care pare sa se piarda pe EA.
Ca m-am nascut in ROMANIA si ma numesc romanca este un fapt,dar pentru A FI ROMAN trebuiesc calitati,pe care se pare ca nu dorim sa ni le insusim,daca ele nu sunt native.

tot eu,aceeasi Dariana

Uffff....

Fara suparare da` iar esti confuza...
pai despre ce vb aici? despre faptul ca te-ai nascut romanca?
ca te-ai nascut in Romania? sau plangem tzarii de mila?

ce zici tu se "traduce" cam asha:

Romania este o tzara extraordinar de frumoasa.... pacat ca e locuita...
Vizitator

Mesajde dariana » 4-Sep-2007, 19:52

Anonymous scrie:
Anonymous scrie:

Sunt chiar mandra.

tot eu,aceeasi Dariana

Uffff....

Fara suparare da` iar esti confuza...
pai despre ce vb aici? despre faptul ca te-ai nascut romanca?
ca te-ai nascut in Romania? sau plangem tzarii de mila?

ce zici tu se "traduce" cam asha:

Romania este o tzara extraordinar de frumoasa.... pacat ca e locuita...

Stii ce,fara suparare,dar este problema ta cum percepi un mesaj.
Personal,nuvoi polemiza,doar de dragul de a polemiza.
O seara buna si plina de capacitatea de a discerne!
dariana
Cunoscut
Cunoscut

Mesajde Sylver » 4-Sep-2007, 20:36

Nu prea cred în faza cu "românul", "americanul" sau "englezul". Toţi suntem oameni şi trebuie să găsimt acele elemente care ne leagă, nu alea care ne separă. ;)

Dacă ar fi după mine, aş desfiinţa graniţele. Să fim toţi 6 miliarde un singur stat. 8-) (era şi visul lui John Lennon)
:o3 <- Patrik | Adelin -> Imagine <- Sylver | Cris -> :-* <- Sylver
Imagine
Imagine
Imagine
Configuraţii
PC1 - CPU: Intel Core i7-5820K Haswell-E, 6-core, 3.3Ghz, LGA 2011v3, 140W • CPU Cooler: Cooler Master Hyper T4, 4x Heatpipes, vent. 12cm • MB: Gigabyte X99-UD4, 8x DDR4, 2*PCIEx16/2*x8/3*x1, 10*sATA3/1*SATA Ex/1* M.2/GLAN/8*USB3.0 • GPU: Inno3D GeForce GTX 1060, 3GB GDDR5, 192-bit, 8K • RAM: 16GB Kingston HyperX Fury DDR4, 2400Mhz, CL15, Dual Channel Kit • SSD: 250GB Samsung MZ-750250BW 750 EVO, 2.5" SATA 6Gb/s, R/W 540/520 MB/s • HDD: 2x Seagate 8TB, ST8000AS0002, 5900RPM, 128MB, 5.5W • Blu-Ray Writer: LG BH16NS40 • PSU: Corsair VS650, 650W ATX 2.31, eficienta 85%, 12cm fan, 2x 6+2-Pin PCIe, 4x SATA, PFC Activ • Case: Cooler Master Storm Trooper, Full Tower, 4 fans, 9x 5.25 Bays, 8x 3.5 Bays, 13x 2.5 Bays 13 (converted from 5.25” bay by two 4-in 3 HDD modules), 2x USB 2.0, 2x USB 3.0, 1x eSATA • Left-Panel Fan: Cooler Master SickleFlow 120mm, Red LED • 5.25" Bay: Media Dashboard Card Reader, 6xUSB 2.0, 2xUSB 3.0, 20pin e-SATA, SATA • Router: D-Link DIR-600 • KB: Logitech G510s, USB, black, 18 programmable G-keys, custom backlit keys, dual 3.5mm audio ports, GamePanel LCD • Mouse: A+ G5-Loki, 2500 DPI, USB • Speakers: Genius SP-U120, 2.0, 3W, USB, Black • Headphones: Skullcandy Hesh 2, AC Milan • Gamepad: Thrustmaster F1 Dual Analog Ferrari 150th Italia Exclusive Edition, 10 buttons, 8-way D-pad • Display: LG Flatron W2243S-PF, 21,5", Full HD, 75 Hz, 40W • Printer: HP Deskjet Ink Advantage 4515 All-in-One • OS: Windows 10 Enterprise x64 + Windows 8.1 Pro x64 • AV: Kaspersky Internet Security 2016
PC2 - CPU: AMD Athlon II X2 240, 2800 Mhz, 65W • MB: ASUS M2N68-AM Plus • GPU: GeForce 7025 (on-board) • RAM: Kingmax DDR2 2GB, PC2-8500, 1066 Mhz, 3W • HDD: Seagate 2TB Barracuda ST2000DM001, SATA3, 7200RPM, 64MB • DVD-RW: LG GH22NS50, 30W • PSU: Corsair VS550, 550W, 120mm fan • Case: Intex Easy PC, MiddleTower • KB: Logitech Y-SZ49, 8 multimedia keys, White • Mouse: A4Tech N-360-1, 1600 dpi • Speakers: Intex IT-NB30 • Headphones: A4Tech HS-800, 109 dB • Gamepad: Logitech Rumblepad 2 • Display: LG Flatron 194WTS, 19" • OS: Windows XP x64 SP2 Pro + Windows XP x86 SP3 Pro • AV: Kaspersky Internet Security 2017
PC3 - CPU: AMD Athlon 64 X2 4600+, 2400 Mhz • MB: ECS GeForce7050M-M v1.0A • GPU: GeForce 7050 (on-board) • RAM: Buffalo 1GB DDR2, 667Mhz • HDD: Western Digital 640GB Caviar Blue, WD6400AAKS, SATA2, 7200RPM, 16MB • DVD-RW: LG GH22NS70 • PSU: Casecom ATX 450W • Case: No Name • KB: Digittex KB331M • Mouse: Plano MT1091P • Headphones: Gembird AP-860 • Gamepad: Genius MaxFire Grandias Turbo • Display: AOC 7GlrA • OS: Windows XP x64 SP2 Pro + Windows XP x86 SP3 Pro • AV: None
Laptop 1 - Asus X553MA-XX490D, 15,6" • CPU: Intel Celeron Dual-Core N28eo, 2,16 Ghz • RAM: 4GB DDR3, 1600 MHz • HDD: 500GB, 5400RPM • DVD-RWGPU: Intel HD Graphics • OS: Windows 8.1 Pro x64
Laptop 2 • CPU: AMD Sempron 3000+, 1.80GHz • RAM: 512 MB • HDD: 40GB • DVD-RWDisplay: 15" • Mouse: A+ G1-Seth, 2400DPI, USB • OS: Windows XP x86

Palmares competiţii
FIFA 11 Cupa lui Moş Crăciun • Brazilia • Calificări
FIFA 11 WC 2v2 (Ed. IX) • Brazilia • Sfertfinalist
FIFA 11 WC 2v2 (Ed. VIII) • Anglia • Grupe
FIFA 11 WC 2v2 (Ed. VI) • Rusia • Grupe
FIFA 11 WC 2v2 (Ed. V) • Anglia • Finalist
FIFA 11 WC 2v2 (Ed. IV) • Brazilia • Sfertfinalist
FIFA 11 WC 2v2 (Ed. III) • Olanda • Grupe
FIFA 11 WC 2v2 (Ed. II) • Germania • Semifinalist
FIFA 11 WC 2v2 (Ed. I) • Olanda • Semifinalist
FIFA 11 (Ed. XVII) • AC Milan • Grupe
FIFA 11 (Ed. XV) • Juventus • Grupe
FIFA 11 (Ed. XII) • AC Milan • Sfertfinalist
FIFA 11 (Ed. VIII) • Liverpool • Grupe
FIFA 11 (Ed. VII) • AC Milan • Optimi de finală
FIFA 11 (Ed. IV) • Juventus • Optimi de finală
FIFA 11 (Ed. III) • AC Milan • CÎŞTIGĂTOR Imagine
FIFA 11 (Ed. II) • AC Milan • Optimi de finală
FIFA 11 (Ed. I) • Roma • Grupe
FIFA 08 WC (Ed. III) • Brazilia • Locul 3
FIFA 08 WC (Ed. II) • Italia • Semifinalist
FIFA 08 WC (Ed. I) • Franţa • Finalist
FIFA 08 (Ed. VI) • AC Milan • Sfertfinalist
FIFA 08 (Ed. V) • AC Milan • Sfertfinalist
FIFA 08 (Ed. IV) • AC Milan • Finalist
FIFA 08 (Ed. III) • AC Milan • Optimi de finală
FIFA 08 (Ed. II) • AC Milan • Optimi de finală (abandon)
FIFA 08 (Ed. I) • AC Milan • Sfertfinalist
FIFA 05 (Ed. II) • AC Milan • Optimi de finală
FIFA 05 (Ed. I) • Juventus • Optimi de finală
Şah (Ed. II) • Semifinalist
Şah (Ed. I) • Sfertfinalist (abandon)
Sylver
Fratele Cel Rău
Fratele Cel Rău

Nume real: Daniel
Puncte de reputaţie: -5

Mesajde dariana » 4-Sep-2007, 20:50

Dream Catcher scrie:Nu prea cred în faza cu "românul", "americanul" sau "englezul". Toţi suntem oameni şi trebuie să găsimt acele elemente care ne leagă, nu alea care ne separă. ;)

Dacă ar fi după mine, aş desfiinţa graniţele. Să fim toţi 6 miliarde un singur stat. 8-) (era şi visul lui John Lennon)

Stiu si eu?
Sunt prea mica.
Dar la cat de mica sunt, imi plac sarmalele si nu hamburgherul,imi place sa ma simt bine in ROMANIA,sa ma exprim intr-un limbaj neaos sa nu uit ca am in spate mii de ani de istorie care a fost scrisa cu sange.
In rest,iubesc toti oamenii.
Dar,asa cum am mai spus, nu pot fi de acord cu pierderea Identitatii Nationale. :)
dariana
Cunoscut
Cunoscut

Mesajde Vizitator » 4-Sep-2007, 22:47

istorie scrisa cu sange? identitate natzionala? WOW
Vizitator

Mesajde Cetăţeanul Turmentat » 4-Sep-2007, 23:57

Zet - dacă nu iei în "derâdere" moarta n-ai cojones. Eşti slab. Weak. Go to heaven. Real men go to hell!

NePatrioata - acum vrei serios? păi cum să răspund serios la ce-ai scris. Dacă pentru tine patriotismul înseamnă să-ţi susţii ţara deliberat, indiferent de ce, eu numesc aia prostie. Faptul că "încă trăieşti" în ţara aia, plăteşti taxele, şi-ţi respecţi co-cetăţenii, sau încerci să-i explici unuia care spune că naţia noastră e plină de hoţi, sau că români sunt ţigani că nu e chiar aşa te face patrioată. Faptul că deţii produse străine nu reprezintă nimic. Reprezintă doar faptul că tu, spre deosebire de alţii ai gândit, te-ai interesat şi ai ales oferta cea mai avantajoasă. De la pantalonii care se rup după două spălări, până la maşinile făcute sub patent francez, care nici măcar nu-s Dacia, sunt Logan.
Şi d-atunci, care va să zică, eu dau scrisoarea după andresă. Dacă nu găsesc andrisantul, scriu pe ea cu plaivaz: "adrisantul necunoscut", ori "nu se află", ori "mort", care va să zică fiecare după cum devine... dar dacă găsesc andrisantul, i-o dau andrisantului... Bunioară acuma... Eu am găsit alaltăieri, în învălmăşeala de la primărie, o pălărie...
Cetăţeanul Turmentat
Amic
Amic

Mesajde Y Gr3c-cool » 5-Sep-2007, 05:38

Cetăţeanul Turmentat scrie:Zet - dacă nu iei în "derâdere" moarta n-ai cojones. Eşti slab. Weak. Go to heaven. Real men go to hell!

Sorry man.Really you are a strong man. ;)
Si pt. ca anticipez raspunsul tau,ai ban de la mine o saptamana + o zi...evident ,nu de pe forum... 8-)
Imagine
Y Gr3c-cool
Amic
Amic

Mesajde dariana » 5-Sep-2007, 06:53

Cetăţeanul Turmentat scrie:Zet - dacă nu iei în "derâdere" moarta n-ai cojones. Eşti slab. Weak. Go to heaven. Real men go to hell!

NePatrioata - acum vrei serios? păi cum să răspund serios la ce-ai scris. Dacă pentru tine patriotismul înseamnă să-ţi susţii ţara deliberat, indiferent de ce, eu numesc aia prostie. Faptul că "încă trăieşti" în ţara aia, plăteşti taxele, şi-ţi respecţi co-cetăţenii, sau încerci să-i explici unuia care spune că naţia noastră e plină de hoţi, sau că români sunt ţigani că nu e chiar aşa te face patrioată. Faptul că deţii produse străine nu reprezintă nimic. Reprezintă doar faptul că tu, spre deosebire de alţii ai gândit, te-ai interesat şi ai ales oferta cea mai avantajoasă. De la pantalonii care se rup după două spălări, până la maşinile făcute sub patent francez, care nici măcar nu-s Dacia, sunt Logan.

Am sa merg si in ceruri sau cine stie unde(caci nu am nici o certitudine in ce priveste existenta sufletului dupa viata aceasta),dar cand v-a fi sa fie vremea.
Pentru moment sunt cu adevarat UN OM ADEVARAT si-mi place sa traiesc.
Sa traiesc in Romania,tara in care m-am nascut,am crescut si Am Ales sa raman.
Dar,tocmai pentru ca am ales sa raman,am ales si sa traiesc in ROMANIA si ,nicidecum intr-o biata imitatie a unei tari ce se pare ca are o istorie "Confectionata".
Normal ca trebuie sa-ti sustii tara deliberat pentru ca este tara in care te-ai nascut si ,NU din intamplare, este o tara care s-a cladit pe ani de istorie care are la temelia sa sange varsat de OAMENI ADEVARATI,de oameni pentru care tara inseamna PATRIE,iar restul sunt tari,dupa cum spunea si Octavian Paler.
Poate ca ar trebui sa iei exemplu de la el.
Si sa nu-mi aduci contraargumente de genul celor ca a fost comunist inainte de '89,caci ,si asa a fost mult mai Patriot decat multi altii care se autodenumesc asa.
Referitor la taxe si restul,nu asta te face patriot.
Patriot inseamna sa te DOARA SERVILISMUL.
Cat priveste oferta cea mai buna;nimeni nu-mi da certitudinea ca este cu adevarat cea mai buna.
Alegi,de cele mai multe ori,un brand pentru ca este un brand,dar nu inseamna neaparat ca este si avantajos sau unic.
Da.Si in a alege sa cumperi produse ,mult mai competitive ,ale economiei romanesti,poate fi un mic act de patriotism.
Avem hoti!Ei si?Te pomenesti ca suntem singura tara cu o rata a infractionalitatii atat de ridicata!
Stai linistit!
Diferenta este ca la ei a devenit obisnuita si massmedia numai mediatizeaza aceste "nimicuri" pentru ei.
Si da,prefer produsele sub diferite licente,dar care sunt facute in Romania,caci imi ajut o parte a compatriotilor sa supravietuiasca si tara sa progreseze in mod demn.
Sa ai o mahmureala usoara! :))
dariana
Cunoscut
Cunoscut

Mesajde Vizitator » 6-Sep-2007, 14:50

Dariana, traieste iubita,si traieste frumos si intens.
ia din viata tot ce nu-i alterat,chiar de mai faci greseli nu te da batuta;meri inainte si cu fruntea sus.
Vizitator

Mesajde de`amoru`artei » 6-Sep-2007, 15:05

In sfarsit o replica pe gustul meu.
Evoluezi. ;)

Dariana sa fii iubita, pentru ca meriti.
de`amoru`artei
Contactaţi Administratorul

Mesajde kamy_kam » 14-Sep-2007, 21:49

eu una port blugi zi de zi,nu pt ca sunt americani ci pt ca asa ma simt bine, mananc hamburgari din cand in cand pt ca imi plac, ascult muzica americana pt ca sunt formatii care imi plac, dar asta nu inseamna ca imi pierd identitatea, asta inseamna ca sunt un om liber care poate decide singur cu ce sa se imbrace , ce sa manance etc :)
a fi patriot nu inseamna sa arunc blugii si sa merg in costum popular, eu nu inteleg asa, imi iubesc tara dar daca ea nu este in stare sa-mi ofere bunastare prefer sa o gasesc in alta parte, fara sa-mi pierd radacinile! :
altfel de ce au plecat atat de multi romani?
au plecat si inainte de comunism, si in timpul comunismului si dupa! ce facem cu cei care au plecat?ii renegam?doar noi cei care am ramas suntem patrioti? :) nu cred! :(
Imagine
<b><font color="#990000"><blink><marquee>michael y love you for ever</marquee></blink></font></b>

http://otv-online.blogspot.com/
http://www.blogger.com/home
kamy_kam
Moderator telenovele
Moderator telenovele

Mesajde Vizitator » 15-Sep-2007, 13:20

Cred ca uneori facem niste confuzii.Este vorba de standardul de viata spre care aspiram,iar acest standard nu intotdeauna ti-l poate oferi tara in care traiesti.Aceasta nu inseamna ca nu esti patriot,numai pentru ca vrei sa castiogi mai bine,si sa faci viata copiilor si a familiei tale mai buna.Intre un bloc si o casa personala dotata cu tot confortul,este totusi o diferenta.Stiti ce fac cei care se duc in strainatate,ca sa castige mai bine?Trimit bani in tara,familiilor lor.Majoritatea dintre ei se intorc inapoi.Stiti pentru ce?Pentru ca in trupul lor bate o inima de roman.Pentru ca dragostea de tara,nu se uita niciodata.Este ceva care se gaseste dincolo de memorie,in fiinta noastra.
Vizitator

Următorul
Forum Statistici