Cat de romani suntem?

Imagine 2016 - An electoral Imagine

Moderatori: Katutza, bb_girl, Paulici, sabinaeniko

Reguli forum
Citiţi regulamentul înainte de a scrie pe forum
Folosiţi Imagine căutarea înainte de a deschide un subiect nou

Mesajde vanghelis007 » 15-Sep-2007, 13:25

Anonymous scrie:Cred ca uneori facem niste confuzii.Este vorba de standardul de viata spre care aspiram,iar acest standard nu intotdeauna ti-l poate oferi tara in care traiesti.Aceasta nu inseamna ca nu esti patriot,numai pentru ca vrei sa castiogi mai bine,si sa faci viata copiilor si a familiei tale mai buna.Intre un bloc si o casa personala dotata cu tot confortul,este totusi o diferenta.Stiti ce fac cei care se duc in strainatate,ca sa castige mai bine?Trimit bani in tara,familiilor lor.Majoritatea dintre ei se intorc inapoi.Stiti pentru ce?Pentru ca in trupul lor bate o inima de roman.Pentru ca dragostea de tara,nu se uita niciodata.Este ceva care se gaseste dincolo de memorie,in fiinta noastra.

Sunt vanghelis007
Hai sa fugim prin camerele vaste
Imagine
vanghelis007
Contactaţi Administratorul

Puncte de reputaţie: 0

Reclame

Mesajde kamy_kam » 15-Sep-2007, 20:22

Anonymous scrie:Cred ca uneori facem niste confuzii.Este vorba de standardul de viata spre care aspiram,iar acest standard nu intotdeauna ti-l poate oferi tara in care traiesti.Aceasta nu inseamna ca nu esti patriot,numai pentru ca vrei sa castiogi mai bine,si sa faci viata copiilor si a familiei tale mai buna.Intre un bloc si o casa personala dotata cu tot confortul,este totusi o diferenta.Stiti ce fac cei care se duc in strainatate,ca sa castige mai bine?Trimit bani in tara,familiilor lor.Majoritatea dintre ei se intorc inapoi.Stiti pentru ce?Pentru ca in trupul lor bate o inima de roman.Pentru ca dragostea de tara,nu se uita niciodata.Este ceva care se gaseste dincolo de memorie,in fiinta noastra.

care dintre vizitatori esti? :)
Imagine
<b><font color="#990000"><blink><marquee>michael y love you for ever</marquee></blink></font></b>

http://otv-online.blogspot.com/
http://www.blogger.com/home
kamy_kam
Moderator telenovele
Moderator telenovele

Mesajde kamy_kam » 15-Sep-2007, 20:24

kamy_kam scrie:

care dintre vizitatori esti? :)

aaaaa, acum am vazut ca esti vanghelis, corect ce ai scris! :)
Imagine
<b><font color="#990000"><blink><marquee>michael y love you for ever</marquee></blink></font></b>

kamy_kam
Moderator telenovele
Moderator telenovele

Mesajde de`amoru`artei » 15-Sep-2007, 20:32

Vanghelis, majoritatea nu se intorc inapoi din patriotism- e o aberatie.
N-am auzit nici o tipa care vine din Italia si isi injura copilul spunandu-i " Jovanni stai tranquillo, in crucea matii", sa afirme ca s-a intors in tara fiindca este o patrioata extraordinar de mare si fiindca isi iubeste tara si neamul sau cel romanesc.
Fac pariu ca nici nu stie care a fost primul Descalecat al Moldovei, cand s-a facut Unirea si cine a fost primul domnitor care a unit-o.
Se intoarce din obisnuita si din frica de necunoscut- ii e frica sa se stabileasca intr-o tara straina.
Prefera sa se stabileasca intr-o tara unde toate rudele si toti cunoscutii ii sunt aproape.
de`amoru`artei

Despre a fi roman.

Mesajde Vizitator » 17-Sep-2007, 06:57

Aveti dreptate.Exista intr-adevar oameni saraci cu duhul,asa cum ati subliniat Dvs.,cu umor,prin folosirea unui limbaj amestecat,bilingv.Eu totusi cred cu tarie,ca "a fi roman",este o identitate de suflet.Fiecare om care pleaca intr-o tara straina,este un sol,un ambasador,deoarece dincolo de nevoile sale personale,el reprezinta tara noastra,pamantul,oamenii,cultura,istoria si nevoile acestui pamant.Suntem obisnuiti sa cautam vinovati,si uneori cel mai comod este sa aratam cu degetul catre acestia.Este o mare greseala.Pentru ca ceea ce numim noi vina,apartine in mod firesc,celor care ne educa si celor care ne conduc.Roadele unei conduceri necorespunzatoare,se vor culege poate dupa o generatie sau doua.Daca am fost condusi bine,nu se va intampla nimic.Daca lucrurile nu vor sta astfel,se vor creea dezechilibre sociale,cu consecinte greu de imaginat.Va multumesc.
Multumesc domnisoarei sau doamnei care m-a identificat.Uneori si calculatoarele mai gresesc.Sau poate gresim tot noi cei care suntem stapanii creatiilor noastre?
Vizitator

Mesajde de`amoru`artei » 17-Sep-2007, 07:08

In cazul de fata , Vanghelis, e vorba de o greseala in soft.
Incercam sa o remediem..
Dar cum aici nu e vorba de o errare humanum..mai dureaza putin.
Multumim pentru intelegere.

p.s. Doamna.
de`amoru`artei

Mesajde kamy_kam » 17-Sep-2007, 17:54

a descaleca , a trece dincolo de carpati! :)
ca iubitor al muntelui am trecut de multe ori carpatii, si acolo sus m-am simtit cel mai roman om de pe pamant, pt ca eram intr-adevar mirata ca tara noastra poate avea aceste locuri magnifice! :)
unirea cea mai spectaculoasa din istorie mi s-a parut a fi cea infaptuita de burebista :)
Imagine

kamy_kam
Moderator telenovele
Moderator telenovele

"a descaleca"

Mesajde vanghelis007" » 18-Sep-2007, 13:26

Nu vreau sa fiu malitios,dar semnificatia cuvantului"a descaleca",vine de la "a te da jos de pe cal".A fi roman,inseamna ceva mai mult de a reduce dragostea numai la prezenta unor munti,oricat de frumosi ar fi acestia.[si muntii Stancosi sunt frumosi,asta inseamna ca daca iti plac esti american sau americancas?]Unirea infaptuita de Buerebista[sau BUrebista]este un pic discutabila,deoarece nu aduce in prim plan aducerea laolalta a unui neam care are aceeasi limba,dar este separat teritorial.In momentul cand "o unire "se savarseste fara acordul partilor,se cheama cucerire teritoriala,cu un usor iz de dictatura.
vanghelis007"

Despre a fi roman.

Mesajde Vizitator » 20-Sep-2007, 18:49

Uneori ma intreb,daca nu cumva,dincolo de apartenenta la o etnie,nu este mai important sa fii om.Sa fii "om",asa cum este scris cuvantul acesta.Un om marunt,simplu,speriat poate de continua provocare a vietii,de intrebarile si raspunsurile pe care trebuie sa le dai sau sa le capeti,de faptul ca esti o persoana atat de marunta,incat te topesti ca un suspin sau o umbra,in marea umbra a universului.Sa fii om,inseamna sa lepezi apucaturile de maimuta si inima de salbaticiune din tine,care inca te mai face sa ranjesti la provocari,aratandu-ti dintii [sau coltii,-in definitiv fiecare isi arata ce are],sa fii exact ceea ce vrei sa fii,o fiinta comuna cu ingerul din tine.Sa fii om,inseamna sa stii sa alegi,pentru ca viata este plina de tentatii,si ea te obliga in permanenta sa alegi.Si de tine depinde,alegerea pe care o faci.Dar poate mai important decat orice,este sa nu faci rau nimanui,ba mai mult,daca poti,intinde o mana de ajutor aceluia care te roaga cu mainile,cu ochii,cu disperarea care n-o poate exprima in cuvinte.Si mai este ceva.Ai invatat sa iubesti iarba?Stii sa mangai cu degetele tale de umbra cerul,sa-l imbratisezi si sa-l saruti ca pe-o iubita,sau ca pe-o amanta?Daca stii sa faci unul din aceste lucruri,am sa ma inchin in fata ta cu dragoste,omule.Vanghelis007De ce nu mai scrieti aici?Ati uitat sa fiti oameni?Sau ati uiotat ce inseamna iubirea...
Vizitator

"A fi roman"

Mesajde vanghelisoo7 » 21-Sep-2007, 13:39

Cred ca am in mine ceva din marii pictori.Mergand acum prin aceasta galerie goala,si uitata de Dumnezeu,parca m-as afla prin lungile galerii de la Louvru.Numai ca locul acesta este putin umbrit,iar peretii sunt goi si usor scorojiti de vechime.De aceea parca imi vine sa-i curat,si sa ridic schelele pentru a o transforma intr-o veritabila capela Sixtina,in care sufletul fiecaruia dintre noi,sa apara pictat in culori calde,fie de un Lorenzo Lotto,un Constable,Rousseau,Pissaro,sau un Claude Monet.Aici in coltul din stanga,i-aspune pe moderatori,probabil un barbat si o femeie, severi si simpatici ,ca Marsilio Casotti si sotia sa Faustina.Unul imbracat sobru in negru,cealalta intr-o rochie grea,rosie,ca petalele unui trandafir imperial[daca exista asa ceva],cu un lant subtire de aur,cu o bijuterie mica dar de efect,care inchide sub piatra albastra,decolteul aproape invizibil.In partea cealalta,sunt utilizatorii,niste copii mici,unii dintre ei au aripi albe,in bogatia carora se inchid,invaluindu-se in ele ca in niste togi de lumina.Din umbra,Daemonul,[expresie a ispitelor si pericolelor din labirint,]ii priveste pe toti cu o fata umanizata,pentru ca Dumnezeu este creatorul a toate,si a pus un strop de maretie si in cele mai inspaimantatoare creatii ale sale.Eu sunt tot un utilizator,dar pe mine,Delacroix,m-a pus sa ma lupt cu propriul meu inger,cum a facut si Iacob.In mijlocul unei paduri de indoieli,pe o ruptura de drum,care duce undeva,sub umbra fosnitoare a batranilor arbori,lupta mea cu ingerul seamana cu un dans.A fi roman,inseamna sa ai magia de a transforma totul in jurul tau,intr-un miracol.
vanghelisoo7

confesiuni

Mesajde vanghelis007 » 23-Sep-2007, 09:38

Am mai scris pe pagina asta.Dar vad ca m-ati lasat singur...Sa ma apuc sa pictez mai departe?vanghelis007
Imagine
vanghelis007

Comportamentul si puterea exemplului!

Mesajde cel trecut de filtru! » 3-Oct-2007, 22:14

[-X

Si de ce sa-mi placa oamenii din tara in care traiesc....?
Fiind o fiinta sociala strict legata de cei de langa mine (relational,comportamental,....etc) nemultumit de mediul in care ei fac :legea , alegerile , alesii, hotarari, decizii, comportament social si uman hazardat, nechibzuit si fara echilibru psiho-social ( toti sunt turma,doar unu-i ciobanul!):

------CUM DRACU SA-MI PLACA UNDE TRAIESC...?
cel trecut de filtru!

Mesajde vanghelis007 » 4-Oct-2007, 06:40

Cred ca ai o viata foarte grea.Sa nu-ti placa oamenii langa care traiesti,este o tragedie.Inseamna sa nu vezi ce femei frumoase sunt romancele.Sau ai alte preferinte?Aceasta este una.Daca esti constient ca lucrurile merg prost aici,desi eu am totusi oarecare indoieli,-parca pe vremea lui impuscatu se traia mai prost,-ce faci tu ca sa ajuti la indreptarea lucrurilor?Dai fuguta in strainatate,si incepi sa te vaicaresti acolo,ca sa-ti dea pomana,sau stai aici si te-apuci gospodareste de treaba.Nu plangandu-ne ca suntem nefericiti,izbutim in viata,ci straduindu-ne sa ne facem viata fericita.Eu stiu ca esti un luptator,nu un plangacios.Viata este o lupta.Tu ce cale alegi?Sa mergi toata viata cocosat,sau sa-ti pastrezi verticalitatea.
Imagine
vanghelis007

Mesajde karina » 4-Oct-2007, 10:10

cu riscul de a supara pe toata lumea, recunosc ca sunt romanca dar nu pot sa spun ca sunt mandra de asta. Istoria de care vorbiti voi nu are nici o legatura cu adevarul. daca ati citi adevarata istoriei a tarii noastre ati intelege ca romanii au tradat de foarte multe ori, s-au lasat calcati in picioare si si-au acceptat soarta fara sa riposteze. Nici in zilele noastre nu o ducem prea bina, ca sa zic asa... romanii fura de rup, n-au pic de mandrie si joaca intotdeauna cu cel mai puternic si nu neaparat cu cel mai corect.
Imi pare rau ca trebuie sa spun asta dar suntem o natie de slugi, fara mandrie si calauziti de interese care nu sunt deloc nobile.
O carte buna de istorie va va face sa ajungeti la aceasi concluzie ca mine....:*
karina

Mesajde vanghelis007 » 4-Oct-2007, 10:26

Karina,nimeni nu se poate supara pe tine.O carte de istorie ne poate spune ceea ce unii dintre noi o stim deja.Dar tu Karina,ca om,esti mandra de tine?Eu cred ca da.Pentru ca gandesti altfel,pentru ca simti altfel.Ori in clipa aceasta tu te gasesti la jumatatea drumului.Ce faci tu ca om,pentru ca lucrurile sa se schimbe in timp?Banuiesc ca nu te apuci sa citesti cartile de istorie.Hai sa reformulam:Ce face Karina pentru ca romanul,sa-si recapete demnitatea pierduta?Nu trebuie sa arunce cu bombe pentru a-si exprima dezacordul.Ea trebuie sa dea dovada de rabdare,perseverenta si dragoste,si sa inceapa cu schimbarea de la sine si de la cei apropiati ei.Atunci Karina va face un pas mic spre viitor,dar atat de important pentru fiecare dintre noi,cei care ii vom urma exemplul.
Imagine
vanghelis007

Mesajde foxi » 4-Oct-2007, 20:37

Eu ma cred roman,de aceea regret ca suntem doar o piata de desfacere!nu mai producem nimic!am decazut in halul asta de nu mai putem face nici compot!!!!!!!!!!!!!!!!
nu incerca sa fii ce nu poti!
foxi
Cunoscut
Cunoscut

Mesajde Vizitator » 4-Oct-2007, 21:24

Eu am facut gem de prune.Important este sa nu intri in panica.Daca ai intrat,suna la 112vanghelis007
Vizitator

Mesajde vanghelis007 » 5-Oct-2007, 06:46

Draga Foxi,ceea ce spui tu suna destul de dramatic.Exista si dreptate si neadevar in ceea ce afirmi.Noi avem conducatorii pe care ii meritam.Dincolo insa de politica,observ ca suntem un neam de plangaciosi.Mamicile noastre ne-au razgaiat intr-atat,incat acum dam din picioare si urlam din toti rarunchii poate isi face cineva pomana cu noi.Ori daca esti roman,trebuie sa stii ca tu nu ai nevoie de pomana.Ceea ce castigi prin munca si inteligenta ta,este mai valoros decat ciurucurile primite din mila de la altii.
Imagine
vanghelis007

Mesajde Lucylle » 5-Oct-2007, 08:04

Cat de romani suntem? Sincera sa fiu, nu e scopul meu in viata. Adica, sunt romanca pana la un punct, dupa care preiau chestiile pe care romanii nu au fost in stare sa le inventeze.
Ar insemna sa nu mai folosesc internetul, sa-mi arunc telefonul, sa nu mai calc la McDonald's, sa renunt la Cola si la pizza, sa-mi bag mobila romaneasca si sa ma imbrac in straie populare.
Nu gasesc nimic rau in a adopta cate ceva din stilul american, frantuzesc, englezesc etc. Suntem oameni si, intamplator sau nu, cu totii traim pe Pamant.
Imi respect valorile, dar asta nu inseamna ca altii nu au. Iar mandria de a fi roman nu a reusit deocamdata sa depaseasca mituri precum Mihai Viteazu, Cuza, Eminescu, Enescu, Brancusi sau Eliade.
Lucylle
Amic
Amic

Mesajde Vizitator » 5-Oct-2007, 08:31

nu te lasa intimidata sau mai bine zis influientata de de sfaturile altora ;traieste-ti viata din plin dupa placul tau.
Vizitator

Mesajde Vizitator » 5-Oct-2007, 12:07

Ca sa fii roman,nu trebuie sa renunti la toate acestea.Pot sa beau Cola si sa vorbesc in romaneste.Pot in acelasi timp sa nu beau cola si sa vorbesc in engleza.Nu aceasta este definitia romanismului.Vizitatorul,care nu are personalitate din moment ce se acopera cu un pic de neant,are si el dreptate.Esti liber sa faci ce vrei.Dar aceasta libertate se refera la persoana ta.Pentru ca in numele libertatii personale,n-ai dreptul sa-ti ranesti prietenii,sau sa te porti urat cu lumea.Pot fi roman,risipind in jurul meu dragoste,intelegere,prietenie.vanghelis007.
Am citit si a doua poezie.Este draguta.Eu merg pe formele prafuite ale clasicului.
Vizitator

Cugetare

Mesajde Vizitator » 5-Oct-2007, 14:59

"...Cat despre inteligenta noastra...o generatiune de amploiati...de semidocti...oameni care calculeaza cam peste cati ani or veni ei la putere... inteligenta falsa care cunoaste mai bine istoria Frantei decat pe-aceea a Romaniei - fiii unor oameni veniti din toate unghiurile pamantului, caci adevaratii copii de romani inca n-au ajuns sa invete carte... oamenii in fine cari au faptura si caracter de la tatii greci, bulgari si numai numele de la muma - de la dizgratiata ROMANIE...

Si inca daca si-ar fi castigat prin ceva dreptul de-a se numi romani; dar nu.

EI ISI URASC TARA LOR MAI RAU SI MAI CUMPLIT DECAT STREINII. O PRIVESC CA UN EXIL, CA O SUPARATOARE CONDITIUNE A EXISTENTEI LOR...ei sunt...cum o spun insii, romani de nastere, francezi (sau americani - nota subsemnatei) in inima. Si daca Franta (Occidentul - nota subsemnatei) le-ar procura semidoctior nostri avantajele pe care li le da nefericita lor PATRIE - ei ar fi emigrat de mult... CU TOTII!"

MIHAI EMINESCU - GENIU PUSTIU
Vizitator

Pentru Vanghelis007

Mesajde Vizitator » 5-Oct-2007, 16:26

Apreciez mult ceea ce faci, dar am impresia ca te simti destul de singur in lupta ta cu anumite mentalitati infantile. Nu este asa deloc. Dar pentru ca eu nu gasesc cuvintele potrivite pentru a te incuraja am sa-l las tot pe Eminescu s-o faca in locul meu (apropo de eforturile a schimba anumite mentalitati):

"O! nu trebuie oameni multi pentru asta... Spiritul public este fapta putinor oameni. O singura frunte unsa cu mirul lui Dumnezeu e in stare sa formeze din oceanul cugetarilor omenesti o singura volbura gigantica, care sa se inalte din fundul abisului marii pana sus in nourii ganditori din ceriul luceafarului ce se numeste geniu...

Aratati-le iasma viitorului si se vor speria de el... Aratati-le unde-ar ajunge de-ar urma tot astfel si se vor intoarce... Dar in fine ... de ce sa cercam noi a ridica generatiunea cu umarul? Tot ce se intampla pe lume rezulta. De-o fi ca ei sa se stinga, se vor stinge si cu noi, si fara de noi - de nu, nu. "

Vizitator

Re: Cugetare

Mesajde Vizitator » 5-Oct-2007, 16:33

Anonymous scrie:"...Cat despre inteligenta noastra...o generatiune de amploiati...de semidocti...oameni care calculeaza cam peste cati ani or veni ei la putere... inteligenta falsa care cunoaste mai bine istoria Frantei decat pe-aceea a Romaniei - fiii unor oameni veniti din toate unghiurile pamantului, caci adevaratii copii de romani inca n-au ajuns sa invete carte... oamenii in fine cari au faptura si caracter de la tatii greci, bulgari si numai numele de la muma - de la dizgratiata ROMANIE...

Si inca daca si-ar fi castigat prin ceva dreptul de-a se numi romani; dar nu.

EI ISI URASC TARA LOR MAI RAU SI MAI CUMPLIT DECAT STREINII. O PRIVESC CA UN EXIL, CA O SUPARATOARE CONDITIUNE A EXISTENTEI LOR...ei sunt...cum o spun insii, romani de nastere, francezi (sau americani - nota subsemnatei) in inima. Si daca Franta (Occidentul - nota subsemnatei) le-ar procura semidoctilor nostri avantajele pe care li le da nefericita lor PATRIE - ei ar fi emigrat de mult... CU TOTII!"

Vizitator

Mesajde vanghelis007 » 5-Oct-2007, 16:42

Voi spuneti ca sunt singur?Dar va am si pe voi alaturi de mine.Ceea ce mi se pare grozav.Cred ca unul din lucrurile cele mai importante este sa vorbim si sa spunem ce ne doare.Pentru ca nemultumirile fiecaruia dintre noi,pleaca de la ceva.Ori numai stiind foarte clar ce te doare,poti lua masurile care trebuie pentru a te vindeca.
Imagine
vanghelis007

AnteriorUrmătorul

Înapoi la ■ Politică