Cat de romani suntem?

Imagine 2016 - An electoral Imagine

Moderatori: Katutza, bb_girl, Paulici, sabinaeniko

Reguli forum
Citiţi regulamentul înainte de a scrie pe forum
Folosiţi Imagine căutarea înainte de a deschide un subiect nou

Mesajde Vizitator » 5-Oct-2007, 20:50

Lucylle scrie:Cat de romani suntem? Sincera sa fiu, nu e scopul meu in viata. Adica, sunt romanca pana la un punct, dupa care preiau chestiile pe care romanii nu au fost in stare sa le inventeze.
Ar insemna sa nu mai folosesc internetul, sa-mi arunc telefonul, sa nu mai calc la McDonald's, sa renunt la Cola si la pizza, sa-mi bag mobila romaneasca si sa ma imbrac in straie populare.
Nu gasesc nimic rau in a adopta cate ceva din stilul american, frantuzesc, englezesc etc. Suntem oameni si, intamplator sau nu, cu totii traim pe Pamant.
Imi respect valorile, dar asta nu inseamna ca altii nu au. Iar mandria de a fi roman nu a reusit deocamdata sa depaseasca mituri precum Mihai Viteazu, Cuza, Eminescu, Enescu, Brancusi sau Eliade.

Hei, hei, D-soara! Mai pune si tu mana pe carte, ca esti cam pe langa!

Si las-o mai usor cu Cola si piza, ca s-ar putea sa dai in diabet (Doamne fereste!) si vei avea nevoie de insulina care, apropos, este inventata ca tratament de....ai ghicit..un ROMAN.

Si daca vei lua avionul catre civilizatia vestului, sa-ti aduci aminte ca zbori cu un avion cu reactie care...ai ghicit din nou, este inventia tot a unui ROMAN.

Iar daca ai pretentii mai mari si vrei sa ajungi si tu pe Luna, va trebui sa decolezi cu RACHETA. Da, Da, aia care functioneaza pe baza unui principiu inventat... ai ghicit din nou...tot de un ROMAN.

Si nu uita ca, inainte cu o jumatate de secol ca Einstein sa lanseze teoria relativitatii, un mare ROMAN (nu spun cine, poate pana si tu iti vei da seama) , o enunta prin versurile:

La steaua care-a rasarit
E-o cale atat de lunga,
Ca mii de anii i-au trebuit
Luminii sa ne-ajunga.

Poate demult s-a stins pe cer
In departari albastre,
Dar raza ei abia acum
Luci vederii nostre.

Icoana stelei ce-a murit
Incet pe cer se suie,
Era pe cand nu s-a zarit,
Azi o vedem si nu e.
...........................................
Vizitator

Reclame

Mesajde Lucylle » 6-Oct-2007, 10:14

:-@ Sorry, dar ai o mare problema la cap!!! Lasa-ma frate cu d-al de Paulescu, Hurmuzescu, Vlaicu, Saligny, Eminescu sau Ciurcu. A trecut vremea lor, au fost - nu mai sunt.
Sau tu traiesti cu inventiile trecutului?
Bati campii, si nu e cazul. Cine ti-a vorbit de ... pretentiile mele?
Ce tupeu marshav ai sa-mi spui s-o las mai usor cu pizza si Cola. Pana la urma, ce-ti pasa tie ca eu beau Cola, cand tu mananci mamaliga?

Daca tu esti mandru ca esti roman, atunci nu esti cu nimic mai presus de cersetorii autohtoni care au impanzit vestul.
Creierul tau burdushit de "inventii" nu a putut scoate ceva mai destept decat versurile alea paranoice?
Visatori ca tine sfarsesc rau =((
Ultima oară modificat de Lucylle pe 6-Oct-2007, 10:18, modificat de 3 ori în total.
Lucylle
Amic
Amic

Puncte de reputaţie: 0

Mesajde Lucylle » 6-Oct-2007, 10:14

:-@ [-X
Lucylle
Amic
Amic

Mesajde Vizitator » 6-Oct-2007, 17:52

Vad ca stai mai bine la capitolul cultura generala decat ma asteptam. Lucru care ma bucura.
Dar faptul ca arunci cu noroi cu atata usurinta in niste personalitati care chiar au facut ceva pentru lumea asta, ma intristeaza la fel de mult.
Cat despre faptul ca sunt o idealista nu vad ca-i rau in asta. Pana acum m-a ajutat mult. Firma de publicitate pe care o am si care merge foarte bine, aici, in ROMANIA, este dovada ca daca ai metalitate de invingator, poti reusi si din punct de vedere financiar oriunde ai fi. Un om istet isi da seama ca Romania este la momentul actual locul ideal de a investi. Asta deoarece concurenta este inca destul de precara.
Asa ca faza cu cersitul in Europa ma lasa rece.

In rest:
"E usor a scrie versuri, cand nimic nu ai a spune..."
MIHAI EMINESCU - EPIGONI
Vizitator

Mesajde Lucylle » 6-Oct-2007, 19:18

Cultura mea generala nu priveste pe nimeni. Iar parerea mea despre Romania va ramane aceeasi cale lunga de aici incolo, mai lunga decat timpul care l-a unit pe Eminescu de Angela Gheorghiu.

Personalitatile isi au locul lor, iar noroiul la fel. Daca epoca "mari romani" e undeva in trecut, atunci afla ca eu traiesc in prezent. Si in prezent nu exista decat oameni care-si plang saracia din buzunare, oameni care se alearga pe coridoarele Parlamentului via Guvern, pretendenti la Presedintie alias Gigi Becali, mult fotbal si...cersetori. Care au ajuns pretutindeni, ne au facut tara de ras. Sa fiu poate mandra de echipele romanesti de fotbal care s-au intors acasa pe usa din spate?Nici macar!
Sa pretuiesc efortul ministrilor nostri in a schimba legile ca pe ciorapi? (vezi modificarile aprobate joi la Codul Fiscal)
Uite, recunosc! Miercuri am fost mandra ca talmesh-balmeshul din Parlament s-a lasat cu venituri mai mari pentru pensionari. Nu conteaza ca a fost o greseala cu scop umanitar. E bine ca a fost! Atlceva, numai de rele iti pot vorbi. Nu penrtu ca sunt pesimista, ci pentru ca asta e realitatea in care traim, asta vad in fiecare zi. Si la Parlament, si pe strada, si in Franta. Acolo macar cersetorii nostri dragi si-au luat corturi.

Cultura? Eminescu? Epigoni? Spune-le celor pe care i-ai votat =;

Jumatate din populatia Romaniei te-ar corecta cu: TRAIASCA FOTBALUL
Lucylle
Amic
Amic

Mesajde vanghelis007 » 6-Oct-2007, 21:16

Lucylle,cum ramane cu dragostea de aproapele tau?Vizitatorule,fii dragut si te logheaza,pentru ca noi simtim lipsa de prezenta a ta,ca un fel de crispare a noastra in fata neantului.Eu sunt convins ca tu ai foarte multe lucruri interesante de spus,si ca nu trebuie sa ne certam intre noi,ci doar sa vorbim.Lucylle are o personalitate la fel de puternica,ca a ta.Cand doua pietre tari se lovesc,ce rezulta de aici?O jerba de scantei.Noi intindem punti intre oameni,spre gradinile noastre si gradinile lor de suflet.Haideti copii sa nu distrugem aceste punti.
Hai sa fugim prin camerele vaste
Imagine
vanghelis007
Contactaţi Administratorul

Mesajde Vizitator » 7-Oct-2007, 10:51

Cu tot respectul, D-le Vanghelis, nu am sa ma loghez deoarece aceasta este ultima mea interventie. Si asta din pricina faptului ca nu vreau sa distrug acele punti intre oameni pe care incercati cu atata rabdare sa le construiti, lucru pe care cu siguranta l-as face daca ar trebui sa raspund cu aceeasi moneda unor persoane pentru care injuraturile sunt argumente supreme.

Totusi consider ca am obligatia fata de cei care au avut rabdarea de a-mi citi mesajele sa ma prezint:

Prenume: Anca Gabriela
Nume: Timar
Judetul: Bihor
Data nasterii: Noiembrie 1976
Zodie: Scorpion
Ocupatie: Manager agentie de publicitate "Kogayon Studio"-Oradea

Iar pentru Lucylle mai am un ultim mesaj:

"Viata asta-i (un) bun pierdut
De n-o traiesti cum ai fi vrut."
COSBUC
Vizitator

Mesajde Lucylle » 7-Oct-2007, 13:25

Draga mea,

Nu ti-a cerut nimeni nr de telefon, anul nasterii, nume complet, zodie, nr de inmatriculare sau designerul care-ti croieste vestimentatia.
Ce-ai vrut sa demonstrezi scriind sub anonimat? Si de ce ultima interventie?
Oricum, n-am niciun motiv sa cred ca datele tale insiruite mai sus sunt reale. Deci mai bine nu le dadeai.

Apoi, trebuie sa ma lamuresti cu o chestiune: daca ar trebui sa raspunzi cu aceeasi moneda unor persoane pentru care injuraturile sunt argumente supreme, cum ai raspunde? ( sa stii ca imi consult mesajele private, asta ca sa nu aluneci pe "puntile" construite de utilizatori pe forum). Si tot acolo poate reusesti sa dai un exemplu de injuratura, fie ea si contextual-argumetativa, care sa-mi apartina.

Manager agentie de publicitate sau operator? Asta chiar n-am inteles-o!

Sa stii, aici nu e permisa publicitatea gratuita. Deci, ar trebui sa te baneze adminii pentru ca ti-ai bagat brandul la inaintare.
Cat despre Cosbuc, il apreciez si il recitesc mereu cu placere. Insa nu inteleg de ce vrei sa ma intoxici cu bucatele atat de scurte!
Si chiar trebuie sa gandeasca Eminescu si Cosbuc pentru tine?
TU NU AI NIMIC DE SPUS?

Plecand nu ai dovedit decat ca esti slaba si lasa. Puteai sa dovedesti lucrul asta si in alt mod. :!:
Lucylle
Amic
Amic

Mesajde m_el » 7-Oct-2007, 14:02

Undeva in sufletul nostru , eu cred ca toti suntem mandrii ca suntem romani , ne mandrim cu frumusetile tarii (alea care sunt daca mai mult nu s-a putut) , ne mandrim cu istoria tarii si cu poetii nostri ........pe de alta parte vrem si noi ca oricare ceva mai mult ...vrem si noi ca ROMANIA sa fie tara tuturor posibilitatilor , de aceea ne intoarcem privirea catre altii si spunem .....ce bine de iei ,eu sunt roman!! (si asta tb. sa recunoastem ca o spunem cu tristete )
In ceea ce priveste pizza .......eu cred ca si altii mananca sarmalele si mamaliguta noastra !!
Concluzia : avem cu ce ne mandrii dar acesta este trecutul ........prezentul nu ne ofera nimic in ROMANIA si cu toate astea suntem si vom ramane romani!!
m_el
Cunoscut
Cunoscut

Mesajde vanghelis007 » 7-Oct-2007, 19:33

Mai Mel,mai,fii mai optimist draga.Va veni cu siguranta o zi,cand muntii o sa se uite la mine cum stau pe-o buturuga si-am sa cant din nai,si-au sa zica:Ce roman simpatic.-Din pacate,trebuie sa plec pe mare,asa ca-i las sa se uite la tine.Fetelor,nu va mai certati.Viata este atat de frumoasa si incapem cu totii in ea.Si pe urma,nu stiu ce-aveti cu puntile mele?E drept ca in nu stiu ce poveste,un tip a fost pus sa construiasca un pod de aur de la el de acasa pana la palatul imparatului.Dar de ce sa construiesti un astfel de pod,daca nu trece nimeni pe el?
Imagine
vanghelis007

Mesajde dariana » 7-Oct-2007, 21:12

vanghelis007 scrie:Mai Mel,mai,fii mai optimist draga.Va veni cu siguranta o zi,cand muntii o sa se uite la mine cum stau pe-o buturuga si-am sa cant din nai,si-au sa zica:Ce roman simpatic.-Din pacate,trebuie sa plec pe mare,asa ca-i las sa se uite la tine.Fetelor,nu va mai certati.Viata este atat de frumoasa si incapem cu totii in ea.Si pe urma,nu stiu ce-aveti cu puntile mele?E drept ca in nu stiu ce poveste,un tip a fost pus sa construiasca un pod de aur de la el de acasa pana la palatul imparatului.Dar de ce sa construiesti un astfel de pod,daca nu trece nimeni pe el?

Sa construiesti acele punti,chiar daca nu trece nimeni.
Oamenii vor sti ca ele exista si ca au posibilitatea de a le folosi.
Alegerea le apartine.
Acele punti sunt precum teatrul sau opera,toata lumea stie unde se afla,dar putini aleg sa le frecventeze.
Drum bun si sa ai parte de vant in pupa!
dariana
Cunoscut
Cunoscut

Mesajde Vizitator » 7-Oct-2007, 23:27

Lucylle scrie:Draga mea,

Nu ti-a cerut nimeni nr de telefon, anul nasterii, nume complet, zodie, nr de inmatriculare sau designerul care-ti croieste vestimentatia.
Ce-ai vrut sa demonstrezi scriind sub anonimat? Si de ce ultima interventie?
Oricum, n-am niciun motiv sa cred ca datele tale insiruite mai sus sunt reale. Deci mai bine nu le dadeai.

Apoi, trebuie sa ma lamuresti cu o chestiune: daca ar trebui sa raspunzi cu aceeasi moneda unor persoane pentru care injuraturile sunt argumente supreme, cum ai raspunde? ( sa stii ca imi consult mesajele private, asta ca sa nu aluneci pe "puntile" construite de utilizatori pe forum). Si tot acolo poate reusesti sa dai un exemplu de injuratura, fie ea si contextual-argumetativa, care sa-mi apartina.

Manager agentie de publicitate sau operator? Asta chiar n-am inteles-o!

Sa stii, aici nu e permisa publicitatea gratuita. Deci, ar trebui sa te baneze adminii pentru ca ti-ai bagat brandul la inaintare.
Cat despre Cosbuc, il apreciez si il recitesc mereu cu placere. Insa nu inteleg de ce vrei sa ma intoxici cu bucatele atat de scurte!
Si chiar trebuie sa gandeasca Eminescu si Cosbuc pentru tine?
TU NU AI NIMIC DE SPUS?

Plecand nu ai dovedit decat ca esti slaba si lasa. Puteai sa dovedesti lucrul asta si in alt mod. :!:

Draga mea too:

Autoprezentarea mi-am scris-o asa cum am avut eu chef si nu am nevoie de aprobarea cuiva la fiecare virgula pe care o pun.

In al doilea rand, atata timp cat legea imi permite sa fiu managerul propriei mele firme asta am sa fiu, fara alte aprobari.

In al treilea rand, nu am nevoie de publicitate facuta pe vreun forum. Exista modalitati mult mai elegante si de impact, avand in vedere ca segmentul de piata careia firma se adreseaza este in special din Oradea.
Faptul ca i-am scris numele a fost intr-adevar o idee proasta din partea mea. Trebuia sa-mi dau seama ca stric orzul pe gaste cu o asemenea subtilitate, tinind cont de poza pe care ti-ai afisat-o ca imagine. In fine.

Nu stiu daca mai are rost sa-mi bat capul, dar am sa-ti dau un mic indiciu, deoarece mi-ai spus ca-ti place Cosbuc. Numele firmei are o anumita legatura cu o poezie a sa care mie personal imi place in mod deosebit.
".......catre popor".

Si te rog sa nu ma mai provoci, pentru ca efectiv nu am chef sa mai intervin si sa vorbesc (scriu) ca Moise-n pustiu, deoarece cu asemenea mentalitati:

"Viitor de aur tara noastra are
Si prevad prin SECOLI a ei inaltare."

MIHAI EMINESCU - CE-TI DORESC EU TIE DULCE ROMANIE
Vizitator

Mesajde vanghelis007 » 8-Oct-2007, 06:13

Sigur ca ai dreptate.Puntile exista,si ele dau siguranta.Nu te lasa sa iti rist viata traversand direct prin apa.Uneori si vadurile sunt inselatoare.Spre deosebire de alte specii,noi avem harul de a ne controla instinctele.Se poate sa ne lovim intamplator in viata unii de altii,dar asta nu inseamna neaparat ca o facem cu intentie.Poate ca Dumnezeu ne impinge astfel sa ne faca semn.Pentru ca insemnam foarte mult,si aceasta intalnire,este chiar necesara.De ce sa fugim raniti,atata timp cat avem ce spune?Eu va vreau pe amandoua,pentru ca vad in fiecre dintre voi,doua personalitati puternice.Intr-un univers care si asa este destul de ostil fata de noi,puterea noastra,puterea vietii,numai unita ne poate face sa trecem peste prapastii.Si daca te-ai suparat pe ceilalti,de ce nu ai vorbi cu mine?Mie imi face placere sa discut cu un partener inteligent si puternic ca tine.Sper ca nu vrei sa te dezamagesti singura si sa ma contrazici.Poate ca eu sunt trenul pana la statia urmatoare.Tu nu crezi acest lucru?Te astept.
Imagine
vanghelis007

Mesajde dariana » 8-Oct-2007, 08:17

Si te rog sa nu ma mai provoci, pentru ca efectiv nu am chef sa mai intervin si sa vorbesc (scriu) ca Moise-n pustiu, deoarece cu asemenea mentalitati:

Moise a vorbit in pustiu,caci era pustiu destul in jur.
Cat vedeai cu ochii si chiar mai mult.
Dar a vorbit oamenilor.
Le-a vorbit si i-a calauzit,caci a crezut intr-un ideal si in ei.
Era un spirit viu,un bun conducator si organizator,comparativ cu marea masa pe care a ales-o spre a o conduce.
Niciodata nu trebuie sa ai impresia ca strici orzul pe gaste.
Este bine sa inveti si arta compasiunii,arta daruirii si a intelegerii ca oamenii sunt diferiti,desi toti sunt parti ale Marelui Tot.
Doar impreuna putem reusi.
Ceea ce se face acum,prin a se pune accent pe individ este o metoda gen dezbina si stapaneste.
Nu confortul,nu cariera sau alte atribute sociale ne vor da calitatea de OM.
Si este bine sa ne gandim uneori la Freud,parintele psihianalizei,care spunea ca :"Fiecare om pe care îl întâlnesc în drumul meu îmi este superior prin ceva.
De aceea încerc să învăţ câte ceva pe lângă fiecare".
Si sa ne mai gandim si la cuvintele lui Octavian Paler care spunea ca sunt multe tari,dar avem o singura patrie.
Va doresc tuturor o saptamana cu pace si armonie in tot ceea ce sunteti si va inconjoara!
Ultima oară modificat de dariana pe 9-Oct-2007, 11:50, modificat 1 dată în total.
dariana
Cunoscut
Cunoscut

Mesajde murfatlar » 8-Oct-2007, 08:18

usurel ,fartilor si surorilor :este loc ptr fiecare sub soare si fiecare cu ....soarele,credinta,interpretarea si stilul sau va pup pe toti chiar de nu sunteti de acord cu mine. :x
murfatlar
Prieten apropiat
Prieten apropiat

Mesajde dariana » 8-Oct-2007, 08:37

murfatlar scrie:usurel ,fartilor si surorilor :este loc ptr fiecare sub soare si fiecare cu ....soarele,credinta,interpretarea si stilul sau va pup pe toti chiar de nu sunteti de acord cu mine. :x

Si eu te sarut.
Si sunt de acord cu tine.
Numai bine! :D
dariana
Cunoscut
Cunoscut

Mesajde vanghelis007 » 8-Oct-2007, 09:35

Poti s-o pupi pe Dariana cat vrei.Dar sa nu pui gura pe mine decat daca esti o murfatlarita.Si pe urma de ce a sarit Dariana la mine,nu inteleg.Stiam ca numai cei care se iubesc se iau la cearta.
Imagine
vanghelis007

Mesajde dariana » 8-Oct-2007, 09:45

[quote="vanghelis007"]Poti s-o pupi pe Dariana cat vrei.Dar sa nu pui gura pe mine decat daca esti o murfatlarita.Si pe urma de ce a sarit Dariana la mine,nu inteleg.Stiam ca numai cei care se iubesc se iau la cearta.[/quot

Am sarit eu la tine?!!!!!!!!!!!!
Nici pe departe.
Am incercat sa trag o concluzie a tuturor comentariilor ce s-au scris pe marginea topicului.
Si, este posibil sa nu ma fi exprimat limpede in topic sau sa fi fost perceputa de unele persoane intr-un fel,iar de alte persoane intr-un alt fel.
De aceea nu am mai intervenit.
Am lasat sa curga multa "cerneala" si apoi am tras cateva concluzii.
Asta nu inseamna ca nu astept in continuare opinii pe marginea topicului si chiar a raspunsurilor pe care eu le-am dat.
Numai bine!
dariana
Cunoscut
Cunoscut

Mesajde murfatlar » 8-Oct-2007, 09:58

vanghelis007 scrie:Poti s-o pupi pe Dariana cat vrei.Dar sa nu pui gura pe mine decat daca esti o murfatlarita.Si pe urma de ce a sarit Dariana la mine,nu inteleg.Stiam ca numai cei care se iubesc se iau la cearta.

sunt o murfatlarita ,dar dragoste cu sila nu se face!!!!!!!!!!
Dariana ,nu te-a atacat,ti s-a parut,compozitorule!!!!!!!!!!!
murfatlar
Prieten apropiat
Prieten apropiat

Mesajde vanghelis007 » 8-Oct-2007, 12:00

Va rog frumos,nu ma ciufuliti.Exceptand parerea dinaintea parerilor ultime,si a confuziei,deoarece am luat cuvantul murfatlar,conform dictionarului,fara sa-mi dau seama ca era vorba de continut,n-am vrut sa spun nimic rau despre nici una dintre Dvs.Jur.
Imagine
vanghelis007

Mesajde vanghelis007 » 8-Oct-2007, 12:00

Va rog frumos,nu ma ciufuliti.Exceptand parerea dinaintea parerilor ultime,si a confuziei,deoarece am luat cuvantul murfatlar,conform dictionarului,fara sa-mi dau seama ca era vorba de continut,n-am vrut sa spun nimic rau despre nici una dintre Dvs.Jur.
Imagine
vanghelis007

Mesajde de`amoru`artei » 8-Oct-2007, 13:27

Dragii mei- pe undeva prin zecile de mesaje sta si parerea mea la acest subiect.
Da sunt romanca, da, probabil o sa mor romanca..La fel de probabil ca nu o sa ma stabilesc in alta tara .
Insa marturisesc urmatoarele:
Nu ma imbrac de la "straveziul Focsani " cand pot sa port ceva marca Wrangler /Street One sau chiar Y.O.U.
In casa am Jaluzele, nicidecum perdele de pe la Suceava sau Botosani( cum erau pe vremea bunicii mele)
Mananc lasagna , pizza si beau Pepsi. ( nicidecum Brifcor).
Fetele mele se numesc Diana si Bianca- nu Maritza, Marghioala sau Aglaia.
Posed un Renault, nu un trabant.
Si lista poate continua la nesfarsit..

De ce? Nu pentru ca nu sunt patrioata sau nu as iubi valorile traditionale- dimpotriva, am tot respectul pentru marii oameni, marii romani care fac cinste neamului- ci pentru ca, atunci cand vine vorba de sanatate, de lucrurile de stricta necesitate, fiecare dintre noi simte nevoia, evident, in limita posibilitatilor, sa imbrace, poarte, manance un lucru de calitate.
Din pacate nu este cazul iubitei si fascinantei noastre tarisoare, care nu e in stare sa produca o banala Vitamina D2 .
Vreti sa continuam sa vorbim despre calitatea serviciilor? din orice domeniu? Sau cel putin din cel sanitar?( pentru ca aici stim cu totii ce inseamna cuvantul " mita" , fara de care, esti ca si mort la poarta spitalului.)
In tarile civilizate, acest cuvant este o insulta adusa bunului simt.
Mai avem insa multe de invatat la toate capitolele pentru a ne putea numi macar "in rand cu lumea ".
Eu continui sa nu imi pierd speranta- dar in momentul in care urc in tramvai si vad cum nimeni nu se scoala sa iti dea locul, desi te vede- dupa caz, insarcinata, batrana, bolnava, cu copii etc- intorc capul a dezgust, cobor si zic ca nu mai avem nici o sansa, pentru ca ne-am pierdut umanitatea.
Si asta, chiar nu avem cum sa o compensam .
de`amoru`artei

Mesajde Lucylle » 8-Oct-2007, 19:14

Draga mea Anca Gabriela T.

Stii unde incepe partea complicata a Romaniei? Incepe si se termina cu chestiuni de mentalitate.
Atata vreme cat vom avea respect pentru functie (manager de publicitate - de exemplu), nu pentru competenta, pentru celebritatea de carton, nu pentru consistenta, pentru spiritul defensiv, mai mult decat pentru ofensiva inteligenta, timpul va trece in van. In loc sa crestem împreuna, ne scufundam separat.

Imaginea mea de la avatar... Sa stii, nu m-am gandit ca va veni Anca Gabriela T. sa-mi spua: "Imi place poza pe care ti-ai afisat-o la avatar"!

Iubit-o, eu nu te provoc, asta e doar impresia ta! Si nu uita ca tu esti cea care m-a provocat prima. Iar sentimentul de "pustiu a la Moise" nu e decat neputinta ta de a face diferenta.

"(...) Iar a tacea si lasii stiu!
Toti mortii tac! Dar cine-i viu
Sa rada! Bunii rad si cad! (...)
E rau destul ca ne-am nascut,
Mai vrem si-al doilea rau? (...)"

(Decebal catre popor - G.C.)

Sa stii ca George Cosbuc s-a gandit la tine cand a scris asta :blond:
Lucylle
Amic
Amic

Mesajde Vizitator » 9-Oct-2007, 00:40

Imi pare rau draga D-le Vanghelis daca v-am dat impresia ca va ignor. Intotdeauna am apreciat oamenii cu bun simt si cumpatati. Dar m-am lasat dusa de val intr-o discutie sterila. Am stat bine si m-am gandit care este pricina acestei situatii, si am avut o revelatie :) . Mi-am dat seama ca fiecare vorbeste despre o Romanie a sa proprie, asa cum o vede prin prisma sufletului sau.

Adica. Eu am fost crescuta de mic copil sa-mi iubesc tara, acest lucru fiind o stare de normalitate, nu un act de eroism in fata celor ce cu atat patima se grabesc a pune stampile.
Am invatat sa iubesc iarba din poieni, florile de camp, roua diminetii, mirosul de fan proaspat cosit, fosnetul frunzelor, cantecul cocosilor, zumzetul albinelor, razele soarelui, clipocitul apei de izvor, muntii cu maretia lor coplesitoare, si in general "...tot ce misca-n tara asta/riul, ramul... ".

Am crescut invatand ca banii sunt un mijloc, nu un scop. Ca masina, telefonul, hainele si tot ce e material sunt facute pentru a-ti servi prin utilitatea lor, nu pentru a-ti conferi o aura de superioritate prin valoarea lor in bani. Ca dragostea o simti sau nu. Nu exista iubire conditionata. Parintii ni-i iubim asa cum sunt, si ei ne iubesc pe noi asa cum suntem.
A spune "Mi-as iubi parintii daca mi-ar cumpara BMW-ul ala meserias", trebuie sa recunoastem ca nu prea e o dovada de iubire. Ii iubim pentru ca ne-au crescut, iar daca ne dorim altceva, facem noi prin propriile forte. A spune "Mi-as iubi tara, dar nu-mi da aia... si aia... (si urmeaza o lunga lista de pretentii), mie personal mi se pare cam deplasat.
Iar "cand nu poti sa faci ce vrei, trebuie sa vrei ce poti sa faci". Altfel vei fi mereu nefericit.

Am mai invatat ca un popor fara trecut nu poate sa aiba nici viitor. Este ca o casa fara fundatie, sau ca un pom caruia i s-a taiat radacina. Se vestejeste si, intr-un tarziu, moare.

In alta ordine de idei, Dumineca am avut neasteptata placere de a asista la o demonstratie de triumf al frumusetii si valorii. Eram pe balcon cand, dintr-o data am auzit un sunet ritmat care venea parca din negura vremurilor. Se auzea din ce in ce mai tare. Era ca o chemare venita din strabuni. Daca veti asculta vreodata muzica din Bihor si veti fi atenti la sunetul tobei o sa intelegeti despre ce vorbesc.
M-am incaltat in graba si am dat fuga sa vad despre ce e vorba.

Era un alai de aprox. 200 de romani imbracati in minunate straie traditionale, de la copii de 4 ani la batrani de 70 de ani. Mi se parea ca, pentru o clipa, toti dacii de pe Columna s-au coborat pentru a-si canta bucuria. Si asta nu e doar o impresie nascocita de nebunia mea, cum ar spune unii cu ranjetul pe buze. Pentru cei care nu cunost acest lucru, costumul popular barbatesc din zona Ardealului este aidoma celui pe care-l purtau strabunii nostri daci. Cele opt ore de muzica si joc mi-au incarcat sufletul de energie si fericire, iar acest lucru nu l-as da pe toate mertzanele din lume.

Eu ii multumesc lui Dumnezeu in fiecare zi ca m-am nascut in Romania, si fac tot ce-mi sta in putinta sa o merit, pentru ca EA sa ma poata accepta pe mine, nicidecum eu pe ea. Iar daca-l las pe Eminescu sau Cosbuc sa vorbeasca in locul meu nu o fac pentru a ma da mare cu mintea-mi burdusita de informatii, ci pentru ca Dumnezeu i-a uns pe ei cu mirul geniului si au spus perfect ceea ce simt eu.

Asadar, promit ca nu ma voi mai lua personal de nimeni care va arunca cu mizerii in Romania, pentru ca am inteles ca fac asta cu Romania lor, nu cu Romania mea.
Vizitator

Mesajde dariana » 9-Oct-2007, 10:28

Anonymous scrie:Imi pare rau draga D-le Vanghelis daca v-am dat impresia ca va ignor. Intotdeauna am apreciat oamenii cu bun simt si cumpatati. Dar m-am lasat dusa de val intr-o discutie sterila. Am stat bine si m-am gandit care este pricina acestei situatii, si am avut o revelatie :) . Mi-am dat seama ca fiecare vorbeste despre o Romanie a sa proprie, asa cum o vede prin prisma sufletului sau.

Adica. Eu am fost crescuta de mic copil sa-mi iubesc tara, acest lucru fiind o stare de normalitate, nu un act de eroism in fata celor ce cu atat patima se grabesc a pune stampile.
Am invatat sa iubesc iarba din poieni, florile de camp, roua diminetii, mirosul de fan proaspat cosit, fosnetul frunzelor, cantecul cocosilor, zumzetul albinelor, razele soarelui, clipocitul apei de izvor, muntii cu maretia lor coplesitoare, si in general "...tot ce misca-n tara asta/riul, ramul... ".

Am crescut invatand ca banii sunt un mijloc, nu un scop. Ca masina, telefonul, hainele si tot ce e material sunt facute pentru a-ti servi prin utilitatea lor, nu pentru a-ti conferi o aura de superioritate prin valoarea lor in bani. Ca dragostea o simti sau nu. Nu exista iubire conditionata. Parintii ni-i iubim asa cum sunt, si ei ne iubesc pe noi asa cum suntem.
A spune "Mi-as iubi parintii daca mi-ar cumpara BMW-ul ala meserias", trebuie sa recunoastem ca nu prea e o dovada de iubire. Ii iubim pentru ca ne-au crescut, iar daca ne dorim altceva, facem noi prin propriile forte. A spune "Mi-as iubi tara, dar nu-mi da aia... si aia... (si urmeaza o lunga lista de pretentii), mie personal mi se pare cam deplasat.
Iar "cand nu poti sa faci ce vrei, trebuie sa vrei ce poti sa faci". Altfel vei fi mereu nefericit.

Am mai invatat ca un popor fara trecut nu poate sa aiba nici viitor. Este ca o casa fara fundatie, sau ca un pom caruia i s-a taiat radacina. Se vestejeste si, intr-un tarziu, moare.

In alta ordine de idei, Dumineca am avut neasteptata placere de a asista la o demonstratie de triumf al frumusetii si valorii. Eram pe balcon cand, dintr-o data am auzit un sunet ritmat care venea parca din negura vremurilor. Se auzea din ce in ce mai tare. Era ca o chemare venita din strabuni. Daca veti asculta vreodata muzica din Bihor si veti fi atenti la sunetul tobei o sa intelegeti despre ce vorbesc.
M-am incaltat in graba si am dat fuga sa vad despre ce e vorba.

Era un alai de aprox. 200 de romani imbracati in minunate straie traditionale, de la copii de 4 ani la batrani de 70 de ani. Mi se parea ca, pentru o clipa, toti dacii de pe Columna s-au coborat pentru a-si canta bucuria. Si asta nu e doar o impresie nascocita de nebunia mea, cum ar spune unii cu ranjetul pe buze. Pentru cei care nu cunost acest lucru, costumul popular barbatesc din zona Ardealului este aidoma celui pe care-l purtau strabunii nostri daci. Cele opt ore de muzica si joc mi-au incarcat sufletul de energie si fericire, iar acest lucru nu l-as da pe toate mertzanele din lume.

Eu ii multumesc lui Dumnezeu in fiecare zi ca m-am nascut in Romania, si fac tot ce-mi sta in putinta sa o merit, pentru ca EA sa ma poata accepta pe mine, nicidecum eu pe ea. Iar daca-l las pe Eminescu sau Cosbuc sa vorbeasca in locul meu nu o fac pentru a ma da mare cu mintea-mi burdusita de informatii, ci pentru ca Dumnezeu i-a uns pe ei cu mirul geniului si au spus perfect ceea ce simt eu.

Asadar, promit ca nu ma voi mai lua personal de nimeni care va arunca cu mizerii in Romania, pentru ca am inteles ca fac asta cu Romania lor, nu cu Romania mea.

Draga vizitator,

Ma bucur mult ca impartasesti aceeasi viziune,precum cea a distinsului domn Octavian Paler,care ,asemenea domniei tale,credea intr-o Romanie personala.
Dar,domnia sa spunea ca putea crede in existenta acestei Romanii,daca nu ar fi deschis televizorul sau nu ar fi iesit din casa,daca nu socializa.
De aceea,personal,consider ca atunci cand socializezi,trebuie sa ai intelegere si iubire fata de semeni.
Nu toti pot percepe sau trai un eveniment cu aceeasi intensitate.
De exemplu,daca un jurnalist sentimental ar fi descris evenimentul de duminica,l-ar fi descris in stilul domniei tale.
Pe cand,un jurnalist pragmatic ar fi spus: duminica,7 octombrie a.c.,la Oradea(luand ca reala afirmatia ca locuiesti in Oradea) s-a desfasurat ultima zi a Festivalului Copiilor.Fiind zi de relas,locuitorii urbei,cu mic,cu mare, s-au grabit in a participa la Parada Recoltelor,care s-a incheiat cu un Carnaval al toamnei.Festivalul s-a incheiat cu focul de artificii,de la ora 21.00.
Ambii ziaristi au participat la acelasi eveniment,dar fiecare l-a perceput dupa propriile simtiri.
Esential este ca ambii l-au descris ca un eveniment la care au participat oameni.
Totdeauna cand deschid usa casei si ies in lume sau deschid calculatorul si ma adresez unor oameni,simt ca sunt parte din mine si eu parte din ei,pentru ca numai impreuna ne putem implini.
Niciodata nu uit sa ma adresez ca un OM catre OAMENI.
Si niciodata nu am considerat ca un om este mai prejos decat un alt om.
Repet,m-am ghidat dupa cuvintele parintelui psihianalizei,Freud,care spunea:"Fiecare om pe care îl întâlnesc în drumul meu îmi este superior prin ceva. De aceea încerc să învăţ câte ceva pe lângă fiecare."
In ce priveste iubirea de tara ,as spune ca nu poti sa iubesti o tara,doar pentru frumusetile peisagistice.
O tara este o tara populata,asa cum o padure este compusa din pomi.
Nu poti iubi padurea ca un concept,o iubesti pentru ca iubesti tot ce se regaseste in ea.
Deci,si tara in care locuiesti poti s-o iubesti,dar cu tot ce se regaseste in ea.
Iubirea poate fi si conditionata.
Conform psihologiei,iubirea tatalui este o iubire conditionata.
Tatal te iubeste pentru ca esti un copil exemplu,pentru ca nu-i aduci prejudicii de imagine etc.
In momentul in care incalci anumite principii in care tatal te-a educat,el nu te mai iubeste sau te poate iubi,dar sechelele raman.
In schimb,mama iubeste neconditionat.
Indiferent de greselile pe care le-ai face pe parcursul vietii,mama,in baza simbiozei creeate pe parcursul celor 9 luni,te va iubi neconditionat.
Deci,exista Iubire Conditionata.
Cine nu intelege ca banii si bunurile materiale sunt un mijloc de subzistenta este un om pierdut.
Pe drumul catre interiorul sau,s-a pierdut pe sine.
Toate popoarele au o istorie.Important este sa-ti intelegi istoria si sa discerni o istorie reala de una confectionata.
Prezentul in care traim,va fi istorie pentru urmasii nostri;de aceea este bine sa lasam o istorie Curata.
Va doresc o zi cu mult senin in suflet!
dariana
Cunoscut
Cunoscut

AnteriorUrmătorul

Înapoi la ■ Politică