Imagine 2016 - An electoral Imagine

Moderatori: bb_girl, Paulici, Katutza, sabinaeniko

Reguli forum
Citiţi regulamentul înainte de a scrie pe forum
Folosiţi Imagine căutarea înainte de a deschide un subiect nou

Opriti CIRCUL!

Mesajde horatiua » 6-Apr-2009, 00:02

Se spune ca cei cu scoala invata din greselile altora iar cei fara - din propriile greseli. Mai mult decat atat vreau sa cred ca nu putem fi atat de prosti (chiar daca avem prea multe exemple in acest sens) incat sa repetam greselile. Aceleasi si aceleasi la infinit.
Retraiesc perioada de inceput a anilor `90. Doar intensitatea difera si sentimentele. Atunci principalul sentiment care ma guverna era speranta, acum e teama. Atunci circul era doar apanajul presei scrise, acum este in primul rand apanajul televiziunilor. Atunci erau cozi la ziare, acum ziarele se vand doar la pachet cu ceva: carti, CD, DVD, etc.
In anii `90 era “goana” dupa teroristi, securisti, averea lui Ceausescu, unguri, etc. Acum e “goana” dupa neochiaburi: Copos, Patriciu, Popoviciu, Becali, etc.
Si atunci si acum totul este doar: CIRC! CIRC! CIRC!
AJUNGE! TREZITI-VA!
Problemele noastre, ale romanilor, ale Romaniei sunt altele! Haideti sa le rezolvam! E cazul sa intelegem cu totii ca putul in care cadem din ce in ce mai repede e prea adanc astfel incat sa se mai poata salva cineva odata ajunsi la fund! Oricine ar fi acei “cineva”: oameni politici sau nu, de afaceri sau nu, de bine sau nu, oameni si atat! Si cum, totusi, speranta, generata acum de teama, moare ultima, am si eu speranta ca poporul roman sa nu mai inghita CIRC, macar pentru faptul ca CIRCUL vine acum fara paine nu ca in anii `90. Ba mai mult, in anii `90 venea cu paine si salam, asta pentru ca aveam o democratie originala. Acum avem CAPITALISM. Totul costa foarte scump acum. FOARTE, FOARTE SCUMP!

DAN
horatiua
Trecător
Trecător

Puncte de reputaţie: 0

Reclame

Mesajde vanghelis007 » 23-Apr-2009, 15:17

Bine ca ai spus.Am sa-mi cumpar o parapanta.Daca tot este sa cad in putz, sa fac aceasta cadere cat mai lina.Ar fi interesant daca la capatul putului, s-ar pune cele 77 de fecioare ale raiului mahomedan.
Suzuki a alunecat si el in fantana despre care vorbesti.La un moment dat, in timp ce cadea, niste voci de femei, l-au linistit:
-Nu-ti fie teama Suzuki.Suntem fecioarele din raiul lui Mahomed.
Suzuki, a continuat sa cada , dar de data asta ceva mai linistit.Cand a ajuns jos, s-a intepat totusi in ceva si a zis:
-Au.Sunteti sigure ca toate sunteti fecuioare?
-Da.-Au raspuns fecioarele.
Dar una, care se afla in spatele lui Suzuki, i-a soptit in ureche:
-Am sa-ti spun o taina , cu conditia sa nu o impartasesti la nimeni.
-Da.
-Cum ma cheama pe mine, daca sunt barbat, dar ma imbrac ca o femeie..
-Hermafrodit?
-Mai incearca..
-Naomi?
-Mai trage o data...
Hai sa fugim prin camerele vaste
Imagine
vanghelis007
Contactaţi Administratorul

Mesajde Amy » 24-Apr-2009, 17:18

e tare =)) =)) =))
Amy
Moderator OTV
Moderator OTV

Re: Opriti CIRCUL!

Mesajde kamy_kam » 24-Apr-2009, 19:15

horatiua scrie:Se spune ca cei cu scoala invata din greselile altora iar cei fara - din propriile greseli. Mai mult decat atat vreau sa cred ca nu putem fi atat de prosti (chiar daca avem prea multe exemple in acest sens) incat sa repetam greselile. Aceleasi si aceleasi la infinit.
Retraiesc perioada de inceput a anilor `90. Doar intensitatea difera si sentimentele. Atunci principalul sentiment care ma guverna era speranta, acum e teama. Atunci circul era doar apanajul presei scrise, acum este in primul rand apanajul televiziunilor. Atunci erau cozi la ziare, acum ziarele se vand doar la pachet cu ceva: carti, CD, DVD, etc.
In anii `90 era “goana” dupa teroristi, securisti, averea lui Ceausescu, unguri, etc. Acum e “goana” dupa neochiaburi: Copos, Patriciu, Popoviciu, Becali, etc.
Si atunci si acum totul este doar: CIRC! CIRC! CIRC!
AJUNGE! TREZITI-VA!
Problemele noastre, ale romanilor, ale Romaniei sunt altele! Haideti sa le rezolvam! E cazul sa intelegem cu totii ca putul in care cadem din ce in ce mai repede e prea adanc astfel incat sa se mai poata salva cineva odata ajunsi la fund! Oricine ar fi acei “cineva”: oameni politici sau nu, de afaceri sau nu, de bine sau nu, oameni si atat! Si cum, totusi, speranta, generata acum de teama, moare

ultima, am si eu speranta ca poporul roman sa nu mai inghita CIRC, macar pentru faptul ca CIRCUL vine acum fara paine nu ca in anii `90. Ba mai mult, in anii `90 venea cu paine si salam, asta pentru ca aveam o democratie originala. Acum avem CAPITALISM. Totul costa foarte scump acum. FOARTE, FOARTE SCUMP!

DAN

sunt de acord ca este circ, ma afecteaza acest circ, problema e ca nu am vazut si circul din alte parti, din alte tari, oare suntem originali si la capitolul asta? :-?
sau fiecare tara are circul ei? :roll:
Imagine
<b><font color="#990000"><blink><marquee>michael y love you for ever</marquee></blink></font></b>

http://otv-online.blogspot.com/
http://www.blogger.com/home
kamy_kam
Moderator telenovele
Moderator telenovele

Mesajde vanghelis007 » 25-Apr-2009, 06:22

Circul, nu se poate opri.Cum ar fi spre exemplu, daca in momentul cand doi artisti fac salturi de la trapez, ar veni cineva si ar striga:
-Opriti circul.
Si ca sa vada lumea ca este hotarat, sa opreasca trapezul, in momentul cand unul dintre artisti sare.Circ exista peste tot.Popular el se mai numeste comedii, si se refera mai mult la balciul traditional, unde de sarbatori, mergeau oamenii sa se dea in "comedii".Balzac a fost foarte insoirat si a vorbit despre circ in celebra sa carte:Comedia umana.
Hai sa fugim prin camerele vaste
Imagine
vanghelis007
Contactaţi Administratorul

Mesajde sandokan » 12-Iul-2009, 12:52

da
sandokan
Prieten pe viaţă
Prieten pe viaţă

Mesajde Diana22 » 12-Iul-2009, 13:00

sandokan scrie:da
opreste circul,gata cu postarile aiurea
Imagine
Diana22
Moderator OTV
Moderator OTV

Mesajde sandokan » 12-Iul-2009, 13:01

a da dreptate tuturor combatantilor e o mojicie ?

sunt atatea cuvinte folosite rar in dictionar !
sandokan
Prieten pe viaţă
Prieten pe viaţă

Mesajde sandokan » 12-Iul-2009, 13:10

se numeste variatiuni

si chiar am dreptul sa raspund cui doresc
sandokan
Prieten pe viaţă
Prieten pe viaţă

Mesajde sandokan » 12-Iul-2009, 13:19